Hotelijeri traže smanjenje stope PDV-a

Povećanje stope PDV-a na dodatu vrijednost na ugostiteljske usluge na 15%, koje je regulisano posljednjim izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodatu vrijednost, imaće poguban uticaj na crnogorski turizam, smatraju predstavnici devet hotela i rizorta sa kategorijom pet zvjezdica, koji posluju u Crnoj Gori po najvišim svjetskim standardima.

U saopštenju za javnost navode da su se već ranije obraćali Ministarstvu finansija Crne Gore kako bi kroz dijalog, i na osnovu iskustva u turističkoj djelatnosti, uticali na izmjenu ovakve, kao kažu, katastrofalne poreske politike.

-Međutim, odgovor iz Ministarstva koji je došao na neformalan način, je bio da ne postoji njihov interes da nas saslušaju jer je odluka već donesena, navode u saopštenju.

Poručuju da će predviđeno povećanje stope PDV-a na ugostiteljske usluge za preko 100%  izazvati neminovan rast cijena turističkih usluga i time će dugoročno uništiti konkurentnost naše turističke ponude – pogotovo uzimajući u obzir raznovrsnost i kvalitet turističkog proizvoda i ispravne fiskalne strategije zemalja u okruženju i na Mediteranu.

-Praktično sve zemlje čija turistička ponuda predstavlja konkurenciju našoj, imaju znatno nižu stopu PDV-a na ugostiteljske usluge u odnosu na stopu od 15% u Crnoj Gori. Stopa PDV u Hrvatskoj i Grčkoj je 13%, Italiji, Španiji i Francuskoj 10%,       Portugalu i Albaniji  6%,  Turskoj 8%.

Navedene zemlje, su, radi podsticaja svoje turističke ponude smanjili poresko opterećenje kako bi privukli i zadržali investore i turističke djelatnike i time sačuvali granu privrede koja daje ogroman dio prihoda tim zemljama. S druge strane, u sitaciji gdje je naš turistički proizvod krhak, i tek treba da se razvije i pozicionira na tržištu, povećanje cijena usljed rasta nameta će nesporno izazvati odlazak turista na druge, atraktivnije i jeftinije, destinacije, navode hotelijeri.

Tvrde da se ne može očekivati niti ima bilo kakve ekonomske logike da će investitori i turističke agencije, kroz smanjenje svog profita, održavati konkuretnost crnogorskog turizma, naročito uzimajući u obzir brojne logističke, infrastrukturne i institucionalne prepreke sa kojima se već suočavaju i koje im, neminovno, negativno utiču na kvalitet ponude.

-Posebno naglašavamo mali kapacitet i neorganizovanost aerodroma u Podgorici i Tivtu kao i neprestane gužve i neprohodnost na primorju usljed nepostojanja modernih saobraćajnica, dok je higijensko/komunalni momenat suvišno i komentarisati, navode u saopštenju.

I ostalim propisima koji su usvojeni u posljednjem periodu (kao što su Granski kolektivni ugovor za djelatnost turizma i ugostiteljstva, izmjene i dopune Zakona o radu…) su kako navode,  povećane obaveze poslodavaca pri čemu hoteli kategorije pet zvjezdica, shodno odredbama Zakona o turizmu i ugostiteljstvu, su dužni da posluju tokom cijele godine, odnosno i van sezone kada je turistička potražnja skoro nikakva a gubici milionski.

-Dodatno, povećanje stope PDV –a, bez ikakve prethodne pripreme turističkih djelatnika i javnosti, će katastrofalno uticati na turističke aranžmane koji su za narednu godinu već ugovoreni sa primjenjenom važećom stopom PDV jer ćemo biti prinuđeni da klijentima objašnjavamo šta je razlog povećanja cijene aranžmana – što će stvoriti lošu sliku turističke ponude u Crnoj Gori i otkriti neozbiljan odnos države prema najznačajnijoj grani djelatnosti, kažu potpisnici saopštenja.

Smatraju da ovakva poreska politika neće dovesti do unaprjeđenja poslovnog ambijenta, jačanja konkurentnosti privrede i privlačenja investicija (što je navodno njen cilj) već će proizvesti upravo suprotan efekat odnosno negativno će uticati na poslovanje turističkih djelatnika, ugroziti cjelokupni turistički proizvod u Crnoj Gori i posljedično, stabilnost javnih finansija. Povećavati PDV a da niste dodali nikakvu vrijednost destinaciji (već naprotiv), je pogubno.

Pozivaju sve nadležne organe vlasti u Crnoj Gori da, uz njihovu punu podršku i na osnovu javnog dijaloga i konstruktivne saradnje sa svim akterima u turističkoj djelatnosti, još jednom razmotre ovu situaciju i donesu optimalnu fiskalnu strategiju i zakonska rješenja koja će biti svima u interesu.

Potpisnici saopštenja su generalni menadžeri: One&Only Portonovi, The Chedi Lustica Bay,  regent Porto Montenegro, Mamula Island, Haritage Grand Hotel Perast, Nikki Beach Montenegro, Hyatt Regancy Kotor Bay, Casa Del Mare Group, Lazure Hotel & Marina.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here