Поморски факултет Котор Универзитета Црне Горе објавио је на својој веб страници корисне информације за све средњошколце заинтересоване за упис. На линку су дата неопходна упутства у вези проходних усмјерења, потребна документација, предмети и оцјене од значаја за упис Факултета, али и све релевантне информације које су од важности за будућег студента, саопштено је из ове oбразовне установе.
Продекан за наставу проф. др Милена Џевердановић Пејовић казала је да је сваке године интересовање за Поморски факултет Котор велико, како за средњошколце из Црне Горе, тако и оне из региона.
– Управо специфичност и јединственост поморске професије, повезаност са морем, привлаче пажњу будућих студената. Могућност запослења након стицања дипломе основних академских студија је шаролика и обухвата како могућност достизања највиших звања у поморству, тако и запослења у бројним компанијама на копну и поморској привреди (поморске агенције, луке, лучке капетаније, шпедиција, царина, поморски менаџмент, сектор образовања, и слично) – казала је она.
Традиционално, како додаје, највише интересовање било је за студијски програм Наутика и поморски саобраћај, који обично буде попуњен у првом уписном року, док се на осталим програмима попуне у преосталим роковима. Прошле године на Поморском факултету Котор уписано је укупно 260 кандидата и то на програмима: Наутика и поморски саобраћај 80, Бродомашинство 60, Поморска електротехника 60 и Менаџмент у поморству и логистика 60.
– Наши студијски програми, у зависности од одабраног профила, нуде техничке и друштвено профилисане предмете јер је поред знања струке које обухвата знање из механике, математике, машинства, инжењерства, електронике, електротехнике, акценат и на друштвеним предметима који нуде знања из области маркетинга, економије, интеркултурне комуникације, менаџмента и слично. Поред тога, знање стручног енглеског језика је неопходно у интерној и екстерној комуникацији у поморству – објашњава продеканица.
Студијски програми који су реакредитовани 2017. године су академски, што значи да студент након стечене бeчелор дипломе може наставити академске мастер и докторске студије. На тај начин, Поморски факултет Котор може изњедрити сопствене академске кадрове из најтраженијих домена као што су Поморске науке и Менаџмент у поморству и логистика.
– О озбиљности рада Факултета и Тренинг центра за поморце у оквиру њега свједоче сертификати као резултат сталних интерних провјера у склопу Центра за управљање квалитетом Поморског факултета Котор и екстерних провјера спроведених од стране препознатљивих екстерних провјеривача (Хрватски регистар бродова и Bureau Veritas). Поморски факултет Котор наставне планове и програме усклађује са захтјевима тржишта рада, међународних конвенција, посебно Међународне конвенције о стандардима обуке, издавања сертификата и држања страже за поморце (енг. STCW 78/95/10) – истакла је продеканица Милена Џевердановић-Пејовић.
У сусрет упису нове генерације студената, Министарство просвјете, науке, културе и спорта ће, у сарадњи са Универзитетом Црне Горе, реализовати пилот пројекат електронског уписа за све студијске програме Универзитета Црне Горе који, приликом уписне процедуре, немају полагање пријемног испита. Електронски сервис биће доступан за оне средњошколце чији подаци постоје у регистру надлежног министарства у Црној Гори, односно за средњошколце који су сва четири разреда завршили у Црној Гори. У случају да је студент средњу школу завршио у иностранству, или да из неких разлога његови подаци нијесу потпуни, софтвер ће га обавијестити о томе, а мјесто електронском уступиће „традиционални“ начин уписа, доставом документације у студентску службу.