У оквиру програма трећег дана 11. Трга од ћирилице, на Тргу Херцега Стјепана обиљежен је значајан јубилеј: 700 година од престављења Никодима I, архиепископа српског.
Предавање на тему: „Свети Никодим I, архиепископ српски – живот и дјело”, одржао је др Радоје Фемић из Подгорице.
Примијетивши да су животи наших архијереја и иначе били усмјерени на више различитих равни, др Фемић је истакао да је и Св. Никодим, у том духу, „у исти мах морао бити не само духовник, не само монах него и управник и дипломата, и политичар, и ратник, односно све оно, у симболичкој равни, што је био Свети Сава и што су били његови наследници.
– У личности Св. Никодима и његовом дјелу остварује се неколико значајних континуитета – континуитет предводништва Српске Цркве, континуитет стилистичке и преводилачке дјелатности, континуитет дипломатске умјешности и старања о добробити српске државе. Све то свједочи да је позвање Св. Никодима исто као и његових претходника, а и прејемника, од Св. Саве па све до нашег доба: да представљају у сваком погледу драгоцјене оријентире, казао је др Фемић.
Говорећи о значају дјела Светог Никодима, др Фемић је нагласио да он припада кругу ученика архиепископа Данила I, по духу и по ономе што је урадио за Српску Православну Цркву, и по угледању на Данила ка на духовни узор.
У књижевно-преводилачком дјелу Св. Никодима истиче се превод Типика Св. Саве Освећеног, и то не без разлога сачињен у једном тренутку у коме је опет ваљало потврдити континуитет – 100 год се навршавало тада од самосталности Српске Цркве. Значај тог превода не лежи само у његовом богослужбено-практичном аспекту, већ и у томе што је он примјер изузетног преводилачког и стилистичког дара који је красио Св. Никодима.
– Од Данила I, па преко низа прегалаца, а међу њима и једне такве маркантне, предузимљиве личности, са таквим даровима и благословима, каква је била личност Св. Никодим, па до овог нашег времена, ми свједочимо да су дјела сакралне књижевности веома значајни чувари оног животног и обнављајућег жара који Црква баштини кроз сву историју – закључио је др Фемић.
Вокална солисткиња певачке групе „Преподобна Касија Константинопољска“ Магдалина Јакшић из Херцег Новог је извела песму „Ода Хиландару“ Етно-музичког састава Фенечки бисери. Аутор песме је Ана Ивановић, аранжман Никола Анастасијевић.
Програм је водила Александра Миљанић, а уредници вечери су протојереј–ставрофор Радомир Никчевић и Александра Миљанић.
Поводом 100 година од престављења пјесника Алексе Шантића, на 11. Тргу од ћирилице вечерас, 18. августа, биће уприличено вече под називом „Алекса Шантић – пјесан љубави и родољубља“
Вече ће се одржати у Кући нобеловца Ива Андрића у Херцег Новом, са почетком у 21 час.
О животу и дјелу Алексе Шантића говориће др Немања Каровић из Београда и проф. др Душко Певуља из Бања Луке. Програм уређује и води Теодора Ковач.
Извор: Српска правосклавна црквена општина топаљско-херцегновска