Нови закон о посредовању у промету некретнина уноси побољшања у ову област

Нацрт новог закона о посредовању у промету непокретности, који би требало да уведе додатни ред у ову врсту пословања, завршен је и тренутно је у процесу међуресорног усаглашавања. У мају ће се наћи пред Владом, а након тога и пред посланицима у Скупштини.

У Групацији агенција за промет некретнина Привредне коморе Црне Горе очекују да овај закон током јесени, најкасније до краја ове године ступи на снагу, прича за РТХН предсједник Веселин Драгаш.

Веселин Драгаш, предсједник Групације агенција за промет некретнина Привредне коморе

– Основне ствари које закон доноси су лиценцирање агената. То је стручно оспособљавање, па ћемо имати и стручни испит, као провјеру професионалне оспособљености за обављање посредовања. Агенције ће морати да имају осигурање од одговорности за штету. Уколико причинимо штету неку штету током обављања дјелатности, клијенти ће имати одакле да се наплате – објашњава он.

Закон предвиђа он лајн регистар агената, за чију израду је Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине дало налог.

– Клијенти ће врло лако моћи једним кликом да провјере дали је агент легалан или није, помоћи његовог броја лиценце. Такође, закон предвиђа забрану оглашавања без навођења у огласу броја лиценце, односно регистарког броја фирме. Зато што сада имамо велики број случајева гдје нелегални посредници оглашавају по више стотина некретнина, лажно се представљајући иза неких фирми које су непостојеће – истиче Драгаш.

Тренд нерегистрованих посредника мора бити окончан, не само због нелојалне конкуренције, већ и због имиџа Црне Горе као инвестиционе дестинације, сматра он.

Црна Гора би, како наводи Драгаш, због изузетно споре администрације, у креирању закона требало да се угледа на развијеније земље и да ангажује стручњке, а не да се догоди ситуација као што је са Законом о легализацији објеката, због којег је процес легализације обустављен, док рјешење чека преко 50 хиљада објеката.

– Када смо радили нацрт закона, радили смо упоредну праксу земаља региона, Европе, САД-а и још неких развијених земаља. У САД-у да би неко био посредник за некретнине, мора да одслуша између 150 и 300 сати предавања, зависи од савезне државе. Након положеног стручног испита, да би отворио своју агенцију за некретнине, мора три године да обавља праксу и стекне искуство у продаји – казао је Драгаш.

У оквиру европских интеграција, уз законе Европске уније, држава мора да усклади и системе пословања, јер инвеститори из иностранства очекују исти квалитет услуга као и у својој земљи, али и да га штите добро дефинисани закони.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here