PODRŠKA STRATEŠKOM PLANU: ZAOBILAZNICA I PODVODNI TUNEL KA LUŠTICI

Nedostatak saobraćajne infrastrukture predstavlja problem naše i drugih opština, što je evidentno ovih dana, u špicu sezone. Nerijetko se na našim ulicama dešavaju i kolapsi u saobraćaju. Za rješavanje ovih krucijalnih problema neophodne su sistemske promjene i projekti, a podrška stiže i iz Vlade Crne Gore.

Prema riječima v.d. direktora  Uprave javnih radova Crne Gore Bora Lučića, opštine Herceg Novi, Tivat, Kotor i Budva imaju zajedničke probleme, prvenstveno, vezane  za saobraćaj. Prvi put u 30 godina te opštine sarađuju i zajedno planiraju infrastrukturu. Boka Kotorska bi trebalo da se posmatra kao region da bi se riješavali krucijalni problemi i gradili mostovi, tuneli i zaobilaznice:

– Jedan od  osnovnih problema vezan za potencijalni most na Verigama i podvodni tunel ka Luštici, je taj što mi sami nismo sigurni šta želimo. Tako su brze ceste koje su bile predviđene da se grade, po meni, utopija, jer to je projekat koji bi koštao milijardu i po eura. Kada su brze ceste i most na Verigama planirani, tada nije bio predviđen bulevar od Budve do Radanovića, pa do kompleksa Luštica bej. Sada se planira i izgradnja bulevara od Radanovića do Tivta, napominje Lučić.

On se zapitao ako imate bulevar sa četiri trake, zašto će onda brza cesta, koja je pravolinijski svega kilometar udaljena od njega. Objasnio je i koncept podvodnog mosta.

 – Ukoliko napravite zaobilaznicu, koja počinje od Sutorine, ide prema Mokrinama, zaobilazi ka Kamenom, spušta se preko Sasovića i Kuta izlazi u Zeleniku, dobićete  investiciju vrijednu  oko 12 miliona eura, dok je  zaobilaznica  Cetinje  – Čevo – Nikšić je koštala skoro  70 miliona.  Pitam da li je bilo važnije izgraditi  zaobilaznicu oko primorskog grada, koja riješava saobraćajne gužve?  U svakom slučaju  kada poredite tih 15 ili 20 miliona i nije neka velika cifra za državu, a dobija se mnogo u rješavanju saobraćajne infrastrukture, ocijenio je Lučić.

Prednosti koje bi imao podmorski tunel Zelenika-Pristan na Luštici, za koji postoji idejno rješenje:

 – Ono što smo Opština i ja lično uradili u zadnjih pola godine,  je to da smo bili u kontaktu sa jednom holandskom firmom, koja projektuje takve podvodne tunele i  uopšte dosta tunela po svijetu.  Sada su dobili  da isprojektuju podvodni tunel između Litvanije i Finske u dužini od oko 100 km. Tako da bi u principu projektovanje našeg tunela za njih  bio jedan od lakših zadataka, smatra Lučić.

Nabraja  benefite ukoliko bi se realizovao taj projekat:

 – Dobija se povezanost sa Lušticom, na kojoj će se upravo graditi novi put do turističkog naselja Luštica bej.  Sa druge strane do Luštica beja,  će doći bulevar sa četiri trake iz pravca Budve. Od Budve ići će zaobilaznica ka Podgorici, a drugi krak vodiće prema Petrovcu. To je nešto što je realno, moguće i košta mnogo manje nego što su  eventualno brze ceste, objašnjava Lučić.

Ukazao je na činjenicu  da su bokeljske opštine, prvi put spremne da realizuju ove ideje i da to zajedno ponude, što je prvi korak u svemu.  

Lučić podsjeća da je most projektovan još 1968. godine. Tada su biroi za projektovanje bivših republika SFRJ uradili projekat auto-puta od  zapadnih granica Jugoslavije , preko Hrvatske do Ulcinja i tada je na istoj lokaciji predviđen podvodni tunel.      

 – Ovo što planiramo je most u obliku tunela, gdje će se  postaviti platforma, na šipovima, po njemu poređati cijevi, a prolaziće  otprilike na  dubini 40 metara ispod površine mora, u dužini kilometar i 700 metara, od Zelenike do Pristana na Luštici. Biće teže  isplanirati   izlaz iz vode na Lušticu i povezati na put kroz Lušticu, nego izgraditi sam tunel, obrazložio je Lučić.

 Prema njegovim riječima  u komunikaciji sa holandskim  projektantom u saznanju su da nije problem gradnja  i da se u roku godinu i po tunel može završiti. Procijenjena vrijednost investicije tunela je oko 75 miliona eura (izvori finansiranja uglavnom iz kredita EU), koji sa zaobilaznicama oko Boke ne bi koštali ni trećinu u odnosu na ranije planirane  brze ceste za reon Boke. Saobraćajno povezivanje omogućiće približavanje  aerodromu  Tivat  i Čilipima, izbjegavanje gužvi na rivijeri. Investicija tunela sa izgradnjom  pristupnih puteva na Luštici bi iznosila oko 130 miliona eura, s tim da je  na poluostrvu  u fokusu izgradnja vodovodne i druge infrastrukture.    

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here