„Економско оснаживање жена Боке” назив је пројекта који НВО Маре Маре већ четврти мјесец спроводи у бокељским општинама. Пројекат има за циљ унапређење родне равноправности кроз економско оснаживање жена Боке Которске, као и промоцију и његовање традиционалних заната, прије свега златовеза, као дијела културне баштине Црне Горе.
Кроз организоване обуке и тренинге, жене током четири мјесеца имају прилику да стекну вјештине у традиционалним занатима, посебно у црногорском златовезу, јединственој техници веза која је од посебне културне вриједности за Црну Гору. Пројекат ће учесницама из Херцег Новог, Тивта и Котора омогућити , не само да савладају златовез као занат, већ и да добију подршку за покретање властитих малих бизниса у области производње ручно израђених производа.
Златовез је један од најљепших и најпрепознатљивијих облика традиционалног веза у Црној Гори, Ова техника, којом се златним нитима креирају сложени и раскошни мотиви, коришћена је првенствено за израду свечаних ношњи, црквених орнамената и других декоративних предмета. У Боки Которској, златовез има дугогодишњу традицију, која је одраз богате културне историје овог подручја. Као симбол престижа и луксуза, златовез је био присутан у домовима имућнијих породица, а његова вриједност се данас огледа у очувању културног насљеђа и идентитета.
-Желимо да оснажимо жене, нарочито оне које долазе из маргинализованих група. Овим пројектом желимо да женама пружимо могућност за економско осамостаљивање повезујући традицију (чувајући нашу културну баштину), али и савремене потребе тржишта, истиче координаторка пројекта Дубравка Раичевић.
Поред радионица златовеза, биће организовани и тренинзи о предузетништву и вођењу бизниса, како би жене стекле свеобухватна знања потребна за покретање сопствених послова. Пројекат предвиђа и сарадњу са локалним институцијама и привредницима у Боки, те организовање изложбе радова учесница.
Очекује се да ће овај пројекат имати значајан утицај не само на учеснице, већ и на ширу заједницу, подижући свијест о важности очувања културне баштине, као и о родној равноправности и проблемима са којима се суочавају жене из рањивих група.
Пројекат “Економско оснаживање жена Боке” је подржан је кроз пројекат „У право вријеме- Подршка заштитницима/ама људских права и OCD у области промоције људских права и развоја демократске политичке културе“ који реализују невладине организације Juventas, Help-Hilfe zur Selbsthilfe, Центар за мониторинг и истраживање-CeMi, Kvir Montenegro и Отворени центар Бона фиде, који финансира Делегација Европске уније кроз програм Европски инструмент за демократију и људска права за рну 20228(EIDHR)-цтр.438-535, а кофинансира Министарство јавне управе Црне Горе.