Због прекомјерне потрошње воде могуће пооштравање рестрикција, из Водовода упозоравају на пад издашности Опачице

Ривијера

Четврти дан рестрикција појавили су се проблеми са испоруком у одређеним периодима, углавном, на ривијери и вишим зонама Мељина, Зеленике, због прекомјерне и драстичне потрошње воде.

Јутрос потрошачи у дијелу Мељина, Зеленици, Кумбора, Ђеновића нису имали воду па ће данас имати од 16 до 18 часова, казао је за РТХН  технички директор предузећа Водовод и канализација Херцег Нови Горан Симовић:

Горан Симовић

-Потрошња је превелика. Апеловао бих на потрошаче, туристичку привреду на рационалну потрошњу воде,  јер је због прања јавних површина, пуњења базена, залијевања, дошло до пражњења система. Када су ванредне околности, морамо да имамо већи степен савјести да воду, као опште добро, користимо рационално. Дијелови ривијере јутрос нису добили воду, па смо за дио Мељина, Зеленике, Кумбора, Ђеновића, Баошића помјерили од 16 до 18 часова да дистрибуирамо воду.

Наравно, они потрошачи који су ближи вентилу први добијају воду, него они који су у рубним дијеловима или височијим зонама и задњи добију воду, па им је и тај период кад имају воду, краћи од два часа, јер је систем преоптерећен.

Опала је, због суше и издашност изворишта Опачица. Пумпа број 4 је ван погона, због нивоа на Опачици, која је сада на 10 метара. Црпимо тренутно 100 литара воде у секунди, што значи да се систем и резеровари спорије пуне. Све зависи од дневне потрошње. Опачица је и највећи извор водоснабдијевања, док је искључен систем и доток воде преко Плата, упозорио је Симовић.

Он каже да радници Водовода улажу максималне напоре да не дође до већих проблема.

У свакодневним су контактима са колегама из Хрватске и Републике Српске, па очекују према задњим најавама, да би се тунел требало да пуни, у ноћи између суботе на недељу (8. септембра) и да вода буде пуштена са Плата према Херцег Новом. Након пуњења, провјере и микробиолошке анализе у Филтер станици у недељу вече би вода требало да буде пуштена ка потрошачима, чиме би и рестрикције биле окончане. Најдаље до понедељка ујутро, напомиње Симовић.

-Проблеми да смо у почетку имали свега 50 одсто од договорене воде са Регионалног водовода за потрошаче Каменара, Бијеле. У задња два дана је то стабилизовано и добијамо 50 литара воде у секунди, колико је и договорено, напомиње Симовић, због чега нису могли да уредно дају воду Дјечијем дому Младост.

Остали потрошачи воду добијају према распореду али са нешто мањим дотоком, а  могући су и краћи периоди, по одређеним зонама да имају воду.

Постојећа инфраструктура не одговара изградњи града, посебно, на ривијери.

– Протекло је четрдесетак година, када се урадио задњи резервоар. Систем је стар и не можемо да одговоримо ситуацији и поред свих наших напора, на замјени цјевовода. Пријеко су потребни резервоари, указује Симовић.

Он напомиње да је једино рјешење изградња нових резервоара, зашто се у Водоводу интензивно ради на изради пројектне документације. Расписан је тендер за изградњу резервоара 1 500 кубика у Кумбору, а планирана је изградња  пет нових резервоара на подручју Бијеле.

Симовић апелује на све потрошаче, туристичку привреду, да издрже још три дана, да воду користе само за основне потребе и да се суздрже од прекомјерне потрошње, како не би морали да уведу строжи рестриктивни режим водоснабдијевања.

 

 

 

3 COMMENTS

  1. „Братска солидарност“ Котора и Тивта не жели ни једног јединог кубног метра воде да се одрекне ни на минут („ако би Новом дали, не би сами имали уобичајену максималну количину дотока“ на коју су, побогу, навикли!!!) , а Херцег нови данима без воде… Срамота…
    Притом надлежним властима, које се толико уздају у туризам, а није их стид да у граду пуном туриста на оволиким температурама тако дуго нема воде у водоводу, не пада на памет да са Републиком покушају нешто да учине у правцу градње директног цјевовода према Требињу и да нас ослободи од ове постидне и болесне зависности од Хрвата и Дубровника, за који, са све туристима, вјероватно све вријеме има довољно воде…

  2. Cistiti cevi pocetkom semptembra kada se sezona produzila, i kada je ovakvo lepo i sparno vreme, je cist debilizam. Pokazatelj da drzava CG nije uredjena ni ti samostalna. Posle se kuka kako je sezona slaba, a o tome ne bih da trosim reci, samo cu reci da je HN postao skuplji od delova Dubrovnika, jos je tamo samo parking skuplji.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here