Управи полиције прошле године недостајало је 1500 полицајаца, а тај број се почетком ове увећао, због чега је Министарство унутрашњих послова расписало је Јавни позив за спровођење посебног поступка запошљавања полицијских службеника за потребе Управе полиције. Из Независног синдиката полиције на овај проблем упозоравају од оснивања прије скоро три године. Јавним позивом за Херцег Нови опредјељено је 30 извршилаца.
Према ријечима предсједника Независног синдиката Полиције, Игора Рмнадића, Јавни позив је добар потез Министарства да надомјести број недостајућих службеника, али то неће бити довољно.

– Ако немамо довољан број полицијских службеника на улицама, врло је лако извући закључак да је безбједност наших грађана смањена, односно на неки начин угрожена. То можемо да видимо по саобраћајним патролама, гдје имамо мањак службеника, па се онда догађају дивљања на путевима објесних и несавјесних возача, догађају се саобраћајне незгоде и несреће у великом броју нажалост – наводи он.
Недостатак службеника саобраћајне полиције, како истиче Рмнадић, тек је први проблем са којим се сусреће Управа полиције.
– Други проблем је што немамо полицајце-позорнике у нашим градовима, који су некада функционисали и били одлична спона између грађана и службе и гдје се безбједност подизала на један много виши ниво заједничким радом грађана и полиције. То је давало јако добре резултате. Нажалост, то је укинуто прије више година и ми данас немамо те људе. Граничћна полиција је, такође, угрожена. Велике су гужве на граничним прелазима управо због недостатка полицијских службеника – прича он.
Полицијска академија у Даниловграду може бити рјешење овог проблема, уколико јој се повећа капацитет, а прије свега да се врати под окриље Министарства унутрашњих послова.
– Имају наставни кадар и све услове да школују нове полицијске службенике, само им треба пружити подршку и систематично и одговорно приступити рјешавању ових проблема. Други дио је пријем кандидата на основу јавног позива. Они свакако морају проћи обуку, која мора бити на Полицијској академији. Само што ту морамо направити ширу лепезу могућности, односно дати већем броју људи могућност да се пријави – сматра Рмандић.
Рмандић истиче да у Независном синдикату полиције указују на овај проблем већ скоро три године, али да на само почетку нису наилазили на подршку, јер појединцима није одговарало да се о томе прича у јавности.
– Та слика се временом мијењала и почели смо да добијамо подршку јавности и медија, људи су нам указали повјерење и служили се нашим подацима, који су били истинити и дошли смо до фазе да је почело да се ради на рјешавању тог проблема. Тешко све то функционише, мислим да би синдикати требало много више да се чује и много више да их неко пита за мишљење, јер смо ми непосредни извршиоци на терену и најбоље познајемо ситуацију било ком сегменту посла – казао је он.
У Херцег Новом је некада радило око 20 службеника у једно смјени, подсјећа Рмандић, данас их је двојица, евентуално тројица, а за оптимално функционисање службе оптимално би било око 15 полицајаца.
Из Независног синдиката полиције предлажу да пријаву на јавни позив могу да поднесу и људи који су завршили четворогодишњу средњу школу, а не, као тренутно, са петим степеном стручне спреме.