Pjesnički prvjenac, zbirka poezije „Ono što nisi znala“ autora Marka Kovačevića, u izdanju izdavačkih kuća Štampar Makarije iz Beograda i Obodsko slovo iz Podgorice, predstavljena je sinoć ljubiteljima poezije u foajeu Dvorane Park.
Kako je na promociji kazao književnik Radinko Krulanović, zbirka donosi tihu, duboku poeziju koja kroz intiman i lični ton istražuje unutrašnje svjetove, sjećanja i ono što često ostaje neizrečeno.
-U knjizi vidimo divan spoj između praktične i poetičke filozofije. Ono što je Marko saopštio u svojoj zbirci poezije jesu neke osnovne, egzistencijlne teme koje se tiču svih nas. U knjizi se nalaze „granične situacije“ kako bi rekao Karl Jaspers ili ona „strašna pitanja“ o kojima je govorio Dostojevski. To su pitanja života, smrti, preminule majke, Srbije, sve ono što pjesnik osjeća kao muku ili rane svoga roda. I upravo kroz ovaj pjesnički prvjenac Marko je pokušao da se dotakne tih tema, da ih razjasni i sebi, jer umjetnik je onaj koji ima problema sa sobom i kroz ovu zbirku poezije on pokušava da riješi te probleme, ističe Krulanović.
Čovjek je biće na granici svjetova, granične situacije u našim životima su vrlo česte, a opredjeljenje prema tim situacijama je ono što je bitno, istakao je protoprezviter-stavrofor Slobodan Boban Jokić.
-Ako čovjek ima vjeru u Gospoda, on tim situacijama pristupa sa drugačije strane, traži dublji smisao. Veći dio zbirke peozije je upravo to rvanje sa sobom, kako se borimo sa situacijama, kako ih iznosimo, kao što ih je Marko prenio na papir. Ta suptilnost misli i osjećanja bez patetike što je veoma bitno, ne samo u poeziji, već u životu, je veoma bitno, kazao je Jokić.
Prema riječima autora Marka Kovačevića, zbirka poezije „Ono što nisi znala“ objavljena je dugo nakon što je počeo da piše pjesme.
-Želio sam da obuhvatim čitav period koji traje oko 30 godina, te knjiga samim tim ima raznovrsne motive. Poezija u ovoj knjizi predstavlja mozaik mog života u prethodnom periodu, a ako odlučim da i dalje objavljujem vjerovatno će biti drugačijeg formata, ali prva knjiga je ipak prva knjiga, istakao je Kovačević.
Stihove iz prve zbirke poezije „Ono što nisi znala“ Marka Kovačevića govorila je novinarka Branka Denda.







