Додјелом награда, представљањем романа „Под туђим сунцем“ Миодрага Мајића и програмом „Омаж Орвелу“ поводом 80 година од првог издања Животињске фарме завршен је 23. Трг од књиге.
Према одлуци жирија у чијем саставу су: мр Ђорђе Малавразић, Воислав Булатовић и Марија Старчевић, награда за Издавачки подухват године припала је издавачкој кући HERAedu за књигу Гордане Јауковић Ненезић – Уметност и национална валута 1884-2024.
Како је наведено у образложење, ова монографија бави се ријетком и наизглед не превише занимљивом темом – визуелним и симболичким аспектима новца – али управо то доприноси њеној интригантности и вриједности.
-Ово капитално дело илустративно и аналитички задире у комплексан и вишезначан појам монетарне културе који се не односи само на економску вриједност новца, већ и на његов културни и друштвени значај. Ауторка показује како су ликовна рјешења на папирном и кованом новцу обликовала национални идентитет и утицала на перцепцију друштва, посебно у временима политичких промјена. Уметници попут Уроша Предића и Паје Јовановића дали су допринос визуелном идентитету српске валуте још од краја 19. вијека, кроз сарадњу с Народном банком.Ауторка указује да слике на новцу нијесу „неутралне“ – оне обликују реалност и вриједносни систем заједнице. Зато је разумијевање иконографије новца важно за тумачење историјских и културних токова. На крају, новац је истовремено предмет жеље, моћи и симболике, а поруке које преноси су често скривене, али моћне. Доиста, ријеч је о једном визуелно и садржински вредном издању.
Награда за најбољу Едицију припала је издавачу Нова књига, Подгорица за едицију “Сфинга” која је посвећена савременој црногорској и регионалној књижевности и представља помно одабрана дјела награђиваних и читаних аутора попут: Светислава Басаре, Александра Гаталице, Мухарема Баздуља, Кристиана Новака, Зијаха Соколовића, Славице Перовић, Александра Бечановића, Ксеније Поповић, Маринка Арсића Ивкова, добитника НИН-ове награде за најбољи роман у 2024. години и многих других.
-„Сфинга” се позиционира као важан актер у афирмацији савремене књижевности, отварајући простор и за ауторе чији се гласови често налазе на размеђи традиције и савремености, локалног и универзалног. Тиме едиција доприноси обнављању и динамизацији књижевног живота у Црној Гори, али и његовању књижевне писмености код шире читалачке публике. Она функционише као културни канал кроз који савремена књижевна продукција постаје доступна, разумљива и друштвено релевантна, а не елитистички изолована, образложио је жири.
Награда за најбољу дјечију књигу припала је издавачу Мала Лагуна, Београд за књигу Дејана Алексића “Џинови, страшила и нешто треће”.
Ријеч је о књизи у три циклуса у којима се Алексић на иновативан и духовит, као и крајње пријемчив начин дјеци, поиграва са неким од мотива који су, иначе, врло заступљени у дјечијој књижевности: џиновима и страшилима.
-На оригиналан начин, Алексић се обраћа дјетету као мисаоном и осјећајном бићу, не подилазећи му, већ га позивајући на игру, маштање, али и размишљање о сопственим разликама и вриједностима. Управо кроз ту игру, аутор ненаметљиво гради простор за самоприхватање, храброст и слободу избора, што чини ову књигу изузетно значајном у савременом контексту. Настављач најбоље традиције дјечје књижевности, Дејан Алексић, заједно са илустратором Костом Миловановићем, посветио је овај духовити триптих свим „незграпним и трапавим“ бићима – бићима која штрче од свијета у коме живе, али су кадра и да га промијене. Кроз врхунски језички израз, разиграну структуру и богатство значења, ова књига нуди дјеци много више од забаве – нуди им путоказ ка прихватању различитости и оснаживању сопственог идентитета, наведено је у образложењу.
За Најљепшу књигу проглашена је књига “О српској умјетности с љубављу” ауторке Љубице Миљковић, у издању Фондације за српски народ и државу.
-Ова књига издваја се изузетном естетском дорадом и пажљиво осмишљеном графичком опремом. Визуелно, ово издање одише достојанством и елеганцијом, у складу с темама које обрађује – историју и значај српске умјетности. Луксузни повез, квалитетан папир и складан однос текста и слике чине ову књигу предметом уживања, а не само читања. Богато илустрована репродукцијама умјетничких дјела, књига истовремено информише и емотивно ангажује читаоца. Колор палета и избор фонтова сведени су, али ефектни – дају простор садржају да дише, а порукама да се природно развијају. Визуелне поруке у књизи ненаметљиво подсјећају на континуитет умјетничке традиције и културног идентитета. У цјелини, дизајн подржава ауторкин тон – пун поштовања, топлине и промишљености. Естетски елементи нијесу декорација, већ активни учесници у комуникацији с читаоцем, додатно оснажујући идеју да умјетност треба да буде и вољена и разумљива, саопштио је жири.