Sindikalne centrale Unija slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG), Konfederacija slobodnih sindikata Makedonije (KSS) i Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) potpisale su Memorandum o razumijevanju u trilateralnoj prekograničnoj saradnji, s ciljem zaštite i unapređenja prava sezonskih i migrantskih radnika u Crnoj Gori, Makedoniji i Hrvatskoj.
Kako je saopšteno iz Unije, potpisivanje Memoranduma nastavak je i konkretizacija dugogodišnje saradnje sindikata na regionalnom i međunarodnom nivou, prije svega u okvirima Regionalnog sindikalnog savjeta „Solidarnost“, među čijim su osnivačima i ove tri nacionalne sindikalne centrale.
Inicijativa za potpisivanjem Memoranduma potekla je iz Konfederacije slobodnih sindikata Makedonije, podstaknuta velikim odlivom radne snage iz Makedonije, posebno sezonskih radnika koji odlaze na rad u Crnu Goru i Hrvatsku, pretežno u sektoru turizma i ugostiteljstva.
Potrebe zaštite prava migrantskih i sezonskih radnika, ali i sprečavanja dampinga radnih i socijalnih prava domicilnih radnika, svjesni su i u USSCG i SSSH koji, i inače u svom sindikalnom djelovanju, štite interese i stranih radnika, kao i domaćih radnika upućenih na rad u inostranstvo i domaćih sezonskih radnika.
Potpisivanjem Memoranduma sindikati potpisnice dodatno se obavezuju na unapređenje i zaštitu prava migranata i sezonskih radnika.
Memorandum o saradnji namijenjen je podsticanju saradnje među sindikatima i olakšavanju odnosa i zajedničkog djelovanja u vezi sa pravima radnika, a posebno olakšavanju zajedničkih aktivnosti na zaštiti radnih prava radnika migranata i sezonskih radnika i unapređenju dostojanstvenih uslova rada, te borbe protiv socijalnog dampinga.
Sindikati će posebne napore uložiti u organizovanje i učlanjivanje sezonskih i migrantskih radnika kako bi im mogli pružiti adekvatnu zaštitu prava, uključujući informisanje o pravima i ostalim informacijama relevantnima za rad i boravak za vrijeme sezonskog/migrantskog rada u nekoj od triju država, pružanjem besplatne pravne pomoći u zaštiti radnih prava koja uključuje pravno savjetovanje i sudsku zaštitu, posredovanjem kod poslodavaca o svim pitanjima važnim za njihov radno-pravni i socijalni status, posredovanjem kod nadležnih institucija kao i uspostavljanjem kontakata s matičnim sindikatom.