Херцег Нови је као туристичка дестинација препознат, не само као град културе, већ и као град монументалних грађевина. Кроз историју градом су владали Турци, Аустро-угари, Млеци, Шпанци… сви су оставили трага на утврђењима, која и данас свједоче о минулим вијековима, али су недовољно валоризована.
Локална управа настоји да кроз разне видове промоције и пројекте финансиране из фондова Европске уније промовише утврђења, као културно-историјску понуду града.
Кроз Студију за заштиту културних добара, припремљену 2018. године за потребе Просторно урбанистичког плана, Општина Херцег Нови, јасно је назначила смјернице, неопходне да се у конзерваторском погледу заштите сва утврђења, казала је за РТХН секретарка за културу и образовање Ана Замбелић Пиштало.
– У фокусу нашег интересовања углавном су четири тврђаве: Форте Маре, Канли кула, Шпањола и Мамула, на којој се тренутно изводе радови. Међутим, у новској општини имамо још тврђава, мање познатих јавности, али које кроз промоцију треба да постану доступне како Новљанима, тако и туристима – наводи она.
Међу њима су утврђења на полусотрву Луштица, од којих је најпознатија Арза.
Замбелић Пиштало наводи да је Радојица Павићевић објавио књигу „Аустро-угарска утврђења на територији Боке которске“, која је подржана кроз издавачку дјелатности Секретаријата. Аутор тренутно ради на новом издању, а ријеч је о књизи посвећеној турским тврђавама.
– У том контексту, кроз издавачку дјелатност, посебан фокус ставили смо управо на утврђења. Недавно је промовисан и филм „Тврђава Бока“, који је радила НВО Код, који је наша Општина подржала, јер су у филму, који ће у наредном периоду бити промовисан и Новљанима, третиране и тврђаве које се налазе на подручју општине Херцег Нови – казала је Замбелић Пиштало.
Она је подсјетила да је Општина Херцег Нови учесник међународног пројекта заштите утврђења „Фортитуд“ (Fortitude), чији је циљ развијање нових сегмената на историјским тврђавама како би се обогатила културно-туристичка понуда.