Заједница општина позива на што хитнију измјену Закона о комуналним дјелатностима

Заједница општина Црне Горе (ЗОЦГ) позива Радну групу за израду Предлога закона о комуналним дјелатностима да интензивира свој рад како би се што прије дошло до новог законског рјешења у овој важној области, којим би се промијенио начин утврђивања цијена воде и тиме створили услови за несметано пословање општинских водоводних предузећа.

Подјећају да се предлог овог закона очекивао још крајем прошле године. До данас, међутим, нема назнака да би у неком догледном времену могао да буде припремљен.

Заједница општина у континуитету упозорава на штету коју трпе водоводна предузеће због примјене актуелног модела за утврђивања цијене воде, заснованог на постојећем закону, који не узима у обзир бројне важне факторе за обезбјеђивање квалитетног водоснабдијевања.

У саопштењу истичу да је њихова експертска радна група доставила још у марту прошле године детаљан предлог за неопходну измјену одговарајућих чланова Закона о комуналним дјелатностима.

Неопходно је, поред осталог, да се у елементе за формирање цијена уврсте и трошкови за проширење материјалне основе рада за потребе унапређења пословања, усавршавања кадра, и увођења нових технологија, као и трошкови за резервни фонд за смањење ризика у пословању. Осим тога, требало би нормирати и могућност мијењања цијене када дође до одступања од планираних годишњих трошкова предузећа већег од 10 одсто.

Од 24 водоводна предузећа у власништву црногорских општина, у 2023. години 11 је пословало са губитком у укупном износу од преко шест милиона еура, а судећи према првим извјештајима за 2024. годину тај тренд се наставља. Трошкови одржавања и модернизације водоводних система знатно су порасли као последица како локалних, тако и глобалних економских кретања и инфлације, а приходи који се остварују од тренутних цијена воде, па и од оних које ће се на основу важеће методологије примјењивати у 2026. години, нису довољни да покрију све трошкове предузећа, што доводи до акумулације дугова и немогућности улагања у неопходне  инфраструктурне пројекте.

Уколико желимо да имамо сигурно и квалитетно водоснабдијевање, измјена нормативе која ће омогућити раст цијена воде је неминовна, уз адекватну интервенцију која би омогућила субвенције у циљу спречавања негативних ефеката на социјално рањиве категорије становништва.

ЛЕАВЕ А РЕПЛY

Плеасе ентер yоур цоммент!
Плеасе ентер yоур наме хере