Za upis u prvu godinu osnovnih studija na Univerzitetu Crne Gore prijavilo se ukupno 2 744 kandidata, od čega 2 385 elektronskim putem, a 359 lično, predajom dokumentacije studentskoj službi. Konkursom je predviđeno 3.174 mjesta na državnom budžetu.
Na Arhitektonski fakultet se prijavilo 75 kandidata, Biotehnički 59, Ekonomski 380, Elektrotehnički 305, Fakultet dramskih umjetnosti 27, Fakultet likovnih umjetnosti 35, Fakultet političkih nauka 168, Fakultet za sport i fizičko vaspitanje 69, Fakultet za turizam i hotelijerstvo 108, Filološki fakultet 135, Filozofski fakultet 295, Građevinski fakultet 68, Mašinski fakultet 67, Medicinski fakultet 334, Metalurško-tehnološki fakultet 39, Muzička akademija 14, Pomorski fakultet 147, Pravni fakultet 249, Prirodno-matematički fakultet 170.
Podsjećamo, testovi iz dva predmeta od značaja za nastavak obrazovanja za kandidate koji nisu imali eksterni maturski (stručni ispit) polažu se danas 5. jula.
Prijemni ispiti za fakultete i akademije koji ih organizuju, a koji su dodatni uslovi za upis, polažu se prema rasporedu koji će biti istaknuti na internet stranicama organizacionih jedinica, u periodu od 6. jula 2023. do 7. jula 2023. godine.
Prijemni ispiti se organizuju za upis na studijskim programima: Medicina, Stomatologija, Arhitektura, Psihologija, Fizička kultura i zdravi stilovi života, kao i na stručno-umjetničke studijske programe. Struktura i termini prijemnih ispita će biti objavljeni na internet stranicama organizacionih jednica.
Upis kandidata i izdavanje uvjerenja predviđeni su zaključno sa 12. julom , prema rasporedu organizacionih jedinica koji će biti istaknuti na internet stranicama.