За сигуран спорт за све потребне промјене

Фото: Центар за афирмацију спорта и младих

Центар  за афирмацију спорта и младих организовао је у Подгорици занимљив скуп под називом  „Сигуран спорт за све : Изазови и могућности у имплементацији безбједносних пракси у црногорском  спорту“, као дио пројекта  „Спорт без  препреке“. Од херцегновских спортских радника на овом скупу једино је био присутан Рајко Бојановић предсједник Боћарског клуба Мељине. Након скупа који је отвори Душан Симоновић одржано је и више панела  и радионица.

Овај пројекат се бави кључним  проблемима злостављања, дискриминације  и занемаривања у спорту, са посебним фокусом на раније групе-дјецу, жене, етичке мањине и особе са инвалидитетом. Циљ пројекта је да оснажи спортисте и све учеснике у спорту да пријављују и адекватно адресирају случајеве злостављања и узнемиравања, да изгради свеобухватан безбједносни оквир за спортске организације на свим нивоима, те да допринесу развоју  културе отворености, одговорности и подршке у спорту.

На првом панелу, под називом “Шта је сафегуардинг у спорту – и зашто је важан?”, учествовали су Маја Пековић, замјеница генералног секретара у Црногорском олимпијском комитету и Никола Вулић, координатор за развој адолесцената у УНИЦЕФ Монтенегро.

На другом панелу, под називом “Који су изазови и могућности имплементације сафегуардинг у Црној Гори?”, говорили су Ана Јаредић, координаторка у Центру за женска права, Весна Радонић, предсједница Гимнастичког савеза Црне Горе и Милош Ранитовић, генерални секретар Параолимпијског комитета.

Након панела, одржана је и радионица за представнике спортских савеза, коју су водили Маја Пековић и Милош Ранитовић, са циљем да се учесницима приближе основни принципи политике заштите и улога службеника за заштиту у спортским структурама.

На крају састанка донесени су закључци, са  циљем унапријеђење институционалне подршке, обавезно усвајање политика заштите и именовање службеника за заштиту на нивоу свих националних спортских савеза, као законска обавеза у будућем Закону о спорту; Формирање посебног одјељења за заштиту у спорту при Министарству спорта и младих.

Ово је био врло интересантан и занимљив скуп, који је показао проблем спорта и дискриминације у њему. Чули смо доста занимљивих предлога како учинити спорт без дискримнација и злостављања. Пренијећу своја сазнања у мом Савезу,  а предложићу да и ми у херцегновском спорту порадимо у рјешавању тих проблема ако се они појаве у нашој средини, рекао је за наш портал Рајко Бојановић.

Центар  за афирмацију спорта и младих  је најавио формирање радне групе са представницима релевантних институција, која ће до краја пројекта формулисати препоруке за усвајање политика заштите на нивоу националних спортских савеза.

ЛЕАВЕ А РЕПЛY

Плеасе ентер yоур цоммент!
Плеасе ентер yоур наме хере