Академија о побољшању енергетске и водне ефикасности у сектору водоснабдијевања, отворена је данас у хотелу Иберостар Кумбор, а до петка, 10. септембра полазници ће учити о детекцији губитака на мрежи и начинима ријешавања овог проблема.
Догађај је организован у оквиру пројекта „Акција за повећање енергетске и водне ефикасности услуга водоснабдијевања“, који финансира Европска уније у оквиру ИПА програма прекограничне сарадње Босна и Херцеговина – Црна Гора, а којег имплементирају Црногорски центар за енергетску ефикасност и Центар за енергију, околину и ресурсе БиХ.
Према ријечима организатора „Wатеrloss“ академије Ђевада Колџа, водоводна предузећа Херцег Новог и Котора су пилот учесници пројекта из Црне Горе, док су општине Фоча-Устиколина и Високо учесници из БиХ.
– Циљ је да се водоводна предузећа упознају са начинима за смањење неприходоване воде, а самим ти и за смањење потрошње електричне енергије, односнo повећање енергетске ефикасности. Надам се да ће, кроз предавања која ћемо одржати, али и рад на терену, гдје ће учесници имати прилику да се упознају са начинима детекције цурења, помоћи њиховом водоводним предузећима и срединама да поправе ситуацију у том погледу – објашњава он.
Како је казао Колџо, првог дана семинара организовано је предавање на тему неприходоване воде, док ће сутра из практичних разлога, полазници бити подијељени у двије групе.
– Једна група ће бити са нама из Вотерлоса на терену, гдје ћемо радити мјерења и детекцију, полазници ће се упознати са начинима како се то ради, док ће друга група у сали имати предавање на тему повећања енергетске ефикасности. То ћемо поновити сљедећег дана, само ћемо замијенити групе. Четвртог дана на програму су методе за дефинисање и очекиване појаве цурења. Очекујемо да ће доћи декан Грађевинског факултета из Мостара, проф. др Суад Шпаго. Он ће одржати та предавања на тему анализа – најавио је Колџо.
Директорица предузећа Водовод и канализација ДОО Оливера Доклестић, отварајући академију истакла је да водоводне системе на приморју карактерише увећање броја потрошача током љетње сезоне од два до три пута.
– Те сезонске осцијлације за нас су јако битне. У том смислу јако је важно управљање и газдовање водним ресурсима и тачна анализа количине воде која улази у систем и количине која је доступна потрошачима, односно која се фактурише. Управо је то разлог због којег смо се овдје окупили – казала је она.
Губици на водоводном систему, како истиче Доклестић, велики су у свим приморским општинама, а износе и преко 50%.
– Велики диспаритет између произведене количине воде и оне која дође до потрошача говори нам да морамо озбиљно да се побринемо кроз акционе планове да се те количине необрачунате, односно недоступне воде до потрошача знатно умање – сматра директорица херцегновског Водовода.
„Wатеrloss“ академија већ неколико година успјешно сарађује са предузећем Водовод и канализација ДОО Херцег Нови на детекцији губитака у систему. Зона водоводног система Бијела- Каменари, касније проширена и на Кумбор данас је на европском нивоу, истиче Колџо, али упозорава да суочавање са овом врстом проблема непрестано траје.