Вујовић: Форте Маре, Канли кула и Шпањола – благо Херцег Новог које треба чувати

Тамара Вујовић, министарка културе и медија

Уз, традиционално, богат културни програм током цијеле године, душу Херцег Новог чине и тврђаве Канли кула и Форте маре, као прелијепе љетње позорнице, које биљеже све већи број посјета, а уз њих и Шпањола, која ће ускоро постати међународни креативни центар. Али, за њихово одржавање потребна су велика финансијска средства

Ревитализације тврђава су, како прича министарка културе и медија, Новљанка Тамара Вујовић, вишегодишњи процеси, али све три новске тврђаве обухваћене су неким од пројеката валоризације.

Фото: Вук Илић

– То што се дешава са Канли кулом је један процес. Видјели смо да од ове године немамо више оне трафо станице и каблова. Западни дио много љепше изгледа, али свакако радови треба да буду подробни и да буду на основу пројекта и вишегодишњи. Очекујемо да ће се то све у наредим годинама средити, односно санирати, јер увијек је било питање, не само спољног изгледа, него и клизишта, да ли је активно или није. Ту постоје многа питања – наводи она.

Када је ријеч о тврђави Форте Маре, у току је завршна фаза апликације за њено додавање на УНЕСКО-ву листу венецијанских утврђења из 16. вијека, а у плану је и уређење спољног дијела зидина.

– Управо смо из Министарства послали завршни документ тој УНЕСКО-вој радној групи са сједиштем у Бергаму, а тиче се номинације венецијанских тврђава. Опет, имаћемо и један мали пројекат са источне стране, а тиче се уређења оног малог платоа. Наше тврђаве, као и свака стара кућа, изискују континуиран рад и унапређење – прича Вујовић.

Мање посјета ове године биљежи Шпањола, за коју Вујовић подсјећа да је ушла у међународни трилатерални пројекат са Албанијом и Италијом, за који је из фондова ЕУ за њену ревитализацију, односно стварање својеврсног креативног центра, опредјељено 1,7 милиона еура.

 

– Кад се склоне слојеви корова и оне бетонске рушевине, видјећете да ће Шпањола тек тада засијати пуним сјајем, јер она је на највишој коти и има сачуване објекте унутар себе, који би могли служити сутра за излагање. То је управо идеја онога што се нашло у идејном пројекту у што је Европска унија подржала – информише Вујовић.

На Шпањоли су већ започети припремни радови, односно археолошка истраживања, која треба да покажу шта се све крије у слојевима земље, те да ли постоје заостале мине или оружје, што све претходи обнови овог утврђења из 16. вијека.

Поред занимљивих историјских чињеница, све три тврђаве за посјетиоциме представљају видиковце са којих се пружају фантастични видици, због чега и јесу благо Херцег Новог, које га разликује од свих осталих градова, закључује Вујовић.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here