Вратити право запосленима да уколико то желе остану на тржишту рада до 67 године

Лого/ УССЦГ

Поводом Предлога закона о измјенама и допуни Закона о раду којим је, поред осталог, предложено враћање старосне границе за престанак радног односа са 66 на 67 година живота за запослене у реалном сектору, Унија слободних синдиката Црне Горе (УССЦГ) упућује јавни апел свим посланицима у Скупштини Црне Горе да гласају за предложену измјену и тиме искажу одговорност према хиљадама наших грађана који желе (искључиво својом вољом) да остану на тржишту рада до 67 године живота ради заштите свог и економско-социјалног положаја својих породица.

-Ради укупне јавности, подсјећамо да се у конкретном случају не ради о повећању старосне границе за одлазак у пензију (са чим се највише шпекулише), јер се та граница уређује Законом о пензијском и инвалидском осигурању и тренутно износи 65 година како за жене, тако и за мушкарце. Закон о раду, за чију се измјену залажемо, не прописује услове за стицање права на старосну пензију осигураника. Одредба закона о којој је у конкретном случају ријеч, искључиво, прописује услове када запосленом, без обзира на његову или вољу послодавца, радни однос мора престати по сили закона. Дакле, предложеном измјеном Закона о раду омогућава се запосленима да, искључиво уколико они то желе, могу остати на тржишту рада до навршене 67 године живота. Уколико, пак, не желе да остану на тржишту рада, запослени могу прије навршених 67 година живота, стицањем потребних услова, остварити Уставом и законом гарантовано право на пензију, наведено је у саопштењу УССЦГ.

Наглашавају да је предложена норма резултат 100% компромиса социјалних партнера постигнутог кроз скорашњи процес израде измјена и допуна Закона о раду, и заправо је потврда компромиса који је постигнут још 2020. године када је ступио на снагу нови Закон о раду.

-Подсјећања ради, ова норма, која је и 2020. године била компромис социјалних партнера, измијењена је без консултације са истима од стране већине посланика у Скупштини Црне Горе 2021. године када је на хиљаде наших колега било принуђено да, без претходне најаве и упозорења, напусти тржиште рада упркос својим кредитним задужењима, потребама, личним и професионалним плановима. Истовремено, снижавањем старосне границе за престанак радног односа по сили закона са 67 на 66 година на напријед поменути начин направљена је својеврсна дискриминација према запосленима у реалном сектору у односу на државне и локалне службенике и намјештенике који у складу са посебним законима могу да, уколико то желе, раде до навршених 67 година живота, саопштавају из УССЦГ.

Уколико се не усвоји предложена измјена Закона о раду, како поручују, хиљаде запослених који су узели дугорочне кредите планирајући да ће да раде 67 године, биће приморани да једну годину враћају те кредите од пензије, што подразумијева дупло мање примање у односу на зараду, па самим тим и довођење у тежак економско-социјални положај.

-Јавна је тајна да је старосна граница за престанак радног односа по сили закона снижена са 67 на 66 година живота из политичких разлога, јер за такво поступање и није било ниједног ваљаног образложења, наводе из УССЦГ.

Давањем могућности запосленима да сами бирају да ли ће отићи у пензију са стицањем услова које прописује Закон о пензијском и инвалидском осигурању или ће наставити да раде до стицања услова за престанак радног односа по сили закона у складу са Законом о раду, како сматрају у УССЦ, требало би цијенити као бенефит, што јесте .

-Оваку могућност понајмање би требало везивати за политичке интересе и намјеру да се одређеним јавним функционерима, како се то у јавности приказује, омогући дужи останак на функције. УССЦГ се преко једне деценије залаже за увођење система одговорности на свим нивоима који би, да су примјењивани, сваког неодговорног појединца који ради на штету друштва и Буџета, санкционисали и удаљили са функције коју обавља, без обзира на услове за стицање права на пензију и/или услове за престанак радног односа по сили закона. Са друге стране ову тему никако не би требало повезивати са немогућношћу младих да приступе тржишту рада јер њихове старије колеге/це, како се често наводи не желе да напусте своје радно мјесто. Приступ младима тржишту рада у Црној Гори ограничен је првенствено постојањем непотизма и кронизма што потврђују и бројна истраживања рађена на тему запошљавања и запослености, тврде у УССЦГ.

Како наводе, оОтварање нових и сигурних радних мјеста уз обезбјеђивање достојанствених зарада али посебно достојанствених услова живота (стамбена политика, социјална заштита, брига о дјеци…) једини су предуслов већег запошљавања младих и њиховог останка у Црној Гори. Осим тога,  већи допринос запошљавању младих био би укидање норме која даје могућност пензионерима да се поново запосле, а да истовремено задрже право на исплату пензије.

У коначном, избор да остану на тржишту рада до 67 године живота бирају искључиво запослени који су на то приморани, јер једна година дуже на тржишту рада значи једну годину мање пуког преживљавања са пензијом која би их следовала.

-Стога, УССЦГ апелује на све посланике/це у Скупштини Црне Горе да гласају за предложене измјене Закона о раду и тиме омогуће запосленима да, уколико то желе, остану на тржишту рада до навршених 67 година живота и тиме дају допринос заштити економско-социјалном положају тих запослених са једне, а са друге стране покажу одговорност ка отклањању дискриминације између запослених у јавном и реалном сектору која се годинама уназад све више продубљује, како у погледу услова за престанак радног односа, тако и у погледу висине зарада и услова рада. Очекујемо да они то ураде и због јавног декларисања да све одлуке које доносе, доносе за добробит грађана, а ово је управо једна од њих, закључују у саопштењу.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here