Поводом Свјетског дана здравља, који се обиљежава 7. априла, волонтери Црвеног крста Херцег Нови организовали су јуче акцију са циљем подизања свијести грађана о значају очувања здравља и превенције болести.
На пункту у Омладинском парку у Игалу, грађани су имали прилику да бесплатно измјере ниво шећера у крви и притисак, али и да се информишу о темама попут менталног здравља, превенције HIV/AIDS-а, као и о раду и активностима Црвеног крста.
Волонтер Лука Гардашевић задовољан је интересовањем грађана, за које су поводом Свјетског дана здравља припремили више различитих активности.
-Прва је мјерење шећера и притиска, имамо такође информативни пано и неке основне информације о Црвеном крсту, о менталном здрављу и о превенцији сиде. Такође, имамо основну обуку прве помоћи, то јесте реанимацију и Хајмлихов захват, и учимо грађане о првој помоћи и информишемо о Црвеном крсту. Грађани су се лијепо одазвали. Највише их занима мјерење шећера и притиска, али има и оних који желе да науче реанимацију и како да помогну код гушења, додао је он.
У акцији је учествовало десетак волонтера, углавном ученика основних и средне школе, који својим примјером показују значај хуманости и друштвене одговорности. Један од њих је и Никон Стрига, који се волонтирању прикључио прије три године, а од следећих активности издвојио је акцију добровољног давања крви.
-Кренуо сам да учествујем у такмичењу из прве помоћи и на крају сам наставио са волонтирањем јер имамо мноштво разних обавеза што ми се баш свиђа, а и сматрам да је то баш хумано да помажем људима. Имаћемо 22. априла добровољно давање крви у хотелу “One&Only”. Свако ко је напунио 18 година може доћи на акцију, а након мјерења притиска и хемоглобина доктор одлучује да ли може да да крв. Једно добровољно давање крви може спасити до три живота, зато се и назива „златна течност“ јер не може да се направи хемијским путем, нити да се обезбиједи на други начин, подсјетио је Стрига.
Из Црвеног крста Херцег Нови поручују да су њихова врата увијек отворена за све који желе да се прикључе волонтирању, али и за грађане који желе да науче основне вјештине прве помоћи које могу бити од пресудног значаја у хитним ситуацијама.








