Водовод: Увођење нелегалних потрошача у систем, у току снимање мреже

Центар за мониторинг, Водовод

У ДОО Водовод и канализација Херцег Нови увели су нове сервисе и методе праћења губитака на мрежи. Спремни су за сезону киша. У току је интензивно снимање мреже од Зеленике до Каменара.

Од 2015. године води се евиденција о губицима на водоводној мрежи, који су у почетку били драстично високи, скоро 90 одсто, а од тада  се континуирано ради на њиховом смањењу, казао је за РТХН директор предузећа Водовод и канализација Херцег Нови Боро Лучић:

Боро Лучић

– Губици на мрежи настају из више разлога. У губитке су сврстани и нелегални потрошачи, кварови на мрежи и други. Кроз ове године се и доста зграда и неких комплекса увелo у систем наплате, јер све што се не наплати сматра се губитком. Генерално су се губици спустили. Сада смо на нивоу 71. литра просјечних губитака током године. Зими су већи губици него љети. У односу на протеклих 10 година, август ове године је са најмањим губитком воде.

Ове године сваки мјесец од јануара, до краја августа су на минимуму губитака у односу на претходних 10 година, упоређујући мјесеце. То само показује да идемо у добром правцу, оцијенио је Лучић.

У току претходне непуне године промијењено је око пет километара мреже, или су стављали нове и мијењали по 300 метара дионица на правцима, гдје су били велики губици.

Паралелно са активностима на замјени дионица, ради се на томе да се сви нелегални потрошачи уведу у систем:

– У доба рестрикција имали смо и неколико базена, који су се пунили, а за које је установљено да уопште не иду преко, водомјера. Интензиван је рад на терену са инкасантима, контролорима. Доста зграда смо у претходне двије године увели у систем наплате. Било је и зграда у центру града, чији станари годинама нису плаћали воду. То су велике потрошње, а није се ништа приходовало од њих. Приходујете и уводите ред. Неприходована вода су губици. У вријеме рестрикција доста су се заливале баште. Имали смо ситуацију у Кумбору, гдје је цријево било спроведено у канал и неко је правио свој поток, навео је Лучић.

За познавање ситуације неопходан је систем и примјена методологије праћења мреже.

У Водоводу је примјењена Методологија праћења ситуације на мрежи, коју је држава подржала:

– Да би се та методологија примјенила морате да имате основу, да имате даљинско очитавање. Ми смо први пут увели ове године да сви велики потрошачи имају даљинско очитавање на сваких 15 минута. Центар за мониторинг, основали смо прошле године. Сада кроз овај пројекат  Interreg – a који смо добили, са скоро 600 000 еура неповратних средстава, управо радимо на подјели града по ДМА зонама, гдје ћемо поставити сталне читаче притиска и протока воде. Имплементација тога пројекта кроз софтверско рјешење, које ће са, такође, правити посебно за Водовод.

У Центру за мониторинг Техничке оперативе Водовода у Зеленици,  биће постављена комплетна водоводна мрежа на компјутеру, гдје ће се на екрану, за мање од 15 минута, показивати притисак и проток воде на комплетној мрежи.

У посљедњих 15 дана у Водоводу се налазе представници фирме ДОО Експерт дизајн Бим инжењеринг из Београда, која је добила на тендеру да ради GIS мреже.

-Они управо снимају од Зеленике до Каменара комплетну мрежу. Кроз пројекат Интеррег-а расписаћемо тендер да се, такође, сними и дио од Зеленике према Суторини. То значи да гдје год да постоји примарна и секундарна мрежа биће снимљена. То неће бити само класични снимак већ интерактивна мрежа, из које ћемо моћи да извлачимо много података, објашњава Лучић.

Кроз Call центар прате и кварове и врсте кварова. Имали су преко 6 000 позива, од чега се половина односила на пријаве за кварове на мрежи.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here