Fakultet za menadžment Herceg Novi organizovao je virtuelni Dan otvorenih vrata, u okviru ERASMUS+ projekta HAWKING (Harvesting (digital) Alternation in Ways that Knock-down Inaccessibility of New Generation).
Kroz onlajn događaj predstavljen je projekat i promocija značaja inkluzivne digitalne tranzicije, s posebnim akcentom na podršku učenicima s invaliditetom tokom prelaska iz srednjeg u visoko obrazovanje, objašnjava dekan Fakulteta za menadžment u Herceg Novom Irena Petrušić:

– Zadovoljni smo promocijom, jer su se prije svega, osim potencijalno zainteresovani iz Herceg Novog, prijavili iz Nikšića i Bara, tako da smo pokušali da Fakultet i projekat predstavimo na najbolji mogući način. Predstavljen je Fakultet za menadžment, potom ERASMUS + projekat HAWKING, gdje je pokazan i napredak, koji je učinjen na Fakultetu i planova koje Fakultet ima kroz taj projekat, obrazložila je Petrušić.
Projekat HAWKING je kordinatorski projekat Univerziteta Crne Gore, objašnjava Petrušić:
– Fakultet za menadžment ima sreću da je jedan od 15 partnera u tom projektu. Intervencije se obavljaju na dvije institucije u Albaniji, dvije u Crnoj Gori i tri u Bosni i Hercegovini. To je jedan od prvih koraka ka digitalnoj transformaciji obrazovanja, a cilj nam je da ublažimo prelaz, odnosno, tu tranziciju u digitalnom smislu iz srednje škole na fakultete, sa akcentom na jednakost, pravičnost i socijalnu pravdu, kako bi svi, koji su zainteresovani za studiranje bili u mogućnosti da to i učine, naglašava Petrušić.
Poseban segment onlajn promocije bio je posvećen ulozi studentske informaciono – tehnološke službe u procesu obrazovanja, koja je i nosilac svakodnevnih aktivnosti na svakom fakultetu.
– Studentska služba je najviše u komunikaciji sa studentima i najbolje poznaje koje su potrebe, koji su izazovi sa kojima se susreću brucoši, kada dođu na Fakultet, što je od nemjerljivog značaja i za projekat i za funkcionisanje fakulteta.
Na Fakultetu za menadžment određeni segment je posvećen praksi i u tom dijelu želimo da niko ne bude isključen, što je i suština i projekta i našeg rada, generalno, navela je Petrušić.
Studentska služba je prva prostorija u koju studenti dođu.
Ivana Savić, iz Studentske službe Fakulteta za menadžment Herceg Novi, kaže za RTHN da studenti ostvaruju prve kontakte se zaposlenim u ovoj službi:

– Nastojimo da ne budemo na usluzi samo administrativno, nego da im pružimo potpunu podršku. Želimo isto i da pružimo podršku roditeljima, koji imaju djecu sa invaliditetom. Fakultet je prepoznao ovaj problem u početku, uklonjene su fizičke barijere. U sklopu projekta uvedene su i nove inovacije, u vidu asistivnih tehnologija. Nastojimo što više materijala da postavimo onlajn, da studenti mogu da skidaju materijale sa platforme, objasnila je Savić.
Na Fakultetu za menadžment Herceg Novi, planiraju da organizuju radionice na kojima će uključiti studente sa invaliditetom i roditelje.
Cilj je da roditelji shvate da nisu sami i da njihova djeca mogu laganije, nego što je to bio slučaj ranijih godina, da pređu iz srednjeg obrazovanja na fakultet. Nadaju se da će im se pridružiti i ostali fakulteti i centri, o čemu će blagovremeno obavijestiti javnost, da svi zajedno, kako ističe Savić, uz ovaj projekat odrade inkluziju, na najbolji način.