Виле Олива ће подржати План реструктурирања Института Игало

Институт Игало

Виле Олива као највећи мањински акционар са 29 одсто акција подржаће нови План реструктурирања Института „Др Симо Милошевић“ Игало и у његовој докапитализацији и спашавању учествовати са износом до седам милиона еура, казао је за Вијести, сувласник Вила Олива Жарко Ракчевић.

Он каже да су прихваћени скоро сви његови предлози, да вјерује у опоравак Института и да ће поново бити међународно признати Центар за рехабилитацију.

Претходни План реструктурирања Института, који је предвиђао продају прве фазе, дјечјег одјељења, солитера и Е одјељења, као и значајног земљишта за изградњу станова и тржног центра, није усвојен у јануару због противљена Ракчевића без којег држава са 56 одсто акција није имала двотрећинску већину потребну за ову одлуку.

На захтјев Ракчевића урађен је нови План реструктурирања који ће се наћи на Скупштини акционара која је заказана за 24. фебруар. Овај план предвиђа знатно мању продају имовину дјечијег одјељења држави за школу, сразмјерно учешће у докапитализацији свих акционара што значи да држава не би дошла до двије трећине, укњижавање земљишта са државе на Институт, довођење Института на четири звјездице за четири године, професионализација менаџмента, рационализација броја запослених и свих трошкова… Све то је процијењено на укупно 88 милиона еура, а хитно је потребно  докапитализацијом обезбиједити 21,5 миииона еура за измирење обавеза како би се избјегао стечај.

Виле Олива кроз докапитализацију купују акције по цијени од 155 еура, а могле би повећати свој удио за свега 0,5 одсто са садашњих 29 одсто.

Ракчевић за Вијести каже да ће као мањински акционар са значајним учешћем све урадити што је у њиховој моћи да Институт не оде у стечај, али и да се истовремено крене са примјеном логике доброг домаћина.

-Вјерујемо да Институт који рехабилитује, опоравља и враћа животу годишње око пет хиљада грађана Црне Горе, међу којима и 500 дјеце, има огроман значај не само за здравствено стање нације, него враћа нормалном животу и породицама и држави Црној Гори, огроман број људи. Вјерујемо да власници Института, заједно са већином, потцртавам већином јер има 20% радника, који су на боловању од којих један дио не баш оправдано, одговорних и професионалних и пожртвованих радника, могу наставити племениту мисију и друштвено-одговорно служење грађанима Црне Горе којима је неопходна помоћ. Упоредо са том мисијом, вјерујемо да Институт може добрим управљањем, реконструкцијом до нивоа четири звијездице, куповином нове медицинске опреме, не само изаћи из зоне милионских губитака, него поново постати међународно познати и признати профитабилни центар за рехабилитацију и одмор. Вјерујемо да Институт измјеном досадашње праксе може испунити обје мисије и ову здравствену хуману, и ову економску. Дакле, да буде успјешна компанија. То захтијева и то и очекујемо избор способних и професионалних, не подобних представника у органе управљања, казао је Ракчевић.

Он подсјећа да су љетос, заједно са Владом као већинским власником, спријечили стечај и бескаматном позајмицом по пет милиона еура дали нову шансу Институту, као и да је за његово пословање врло важна била одлука о примјени реалних цијена за фондовске пацијенте.

-Инсистирали смо на корекцијама плана реструктурирања и предложена је шеста стратегијска опција како би се спасио Институт и како бисмо подијелили терет. Уз измјене које смо тражили у плану реструктурирања прихватили смо да кроз докапитализацију, дакле унос новца у износу до седам милиона еура, што је процентуално више него што имају Виле Олива 29 одсто, покријемо доспјеле обавезе Института у износу од 21,5 милиона еура. Сви акционари могу учествовати у покривању губитака у докапитализацији. У разговорима који су вођени, јавност је била свјесна дијела тих разлика, које смо јавно износили током протеклих месеци. Прихваћене су све или готово све наше сугестије у овој шестој стратегијској опцији. Тако да је дошло до измјена плана реструктурирања у смислу да нема продаје главне зграде прве фазе. Сложили смо се да је могућа продаја објекта дјечијег Одјељења и то искључиво за школу, што је нормално у интересу локалне заједнице Игала и Херцег Новог, да нема станоградње на земљишту које се мора вратити Институту у својину, јер зато постоје сви докази. Договорено је да се иде сходно закону у јавну понуду за откуп акција свих преосталих мањинских акционара јер има негдје око 14,5% мањинских акционара и нормално та понуда је отворена за све, казао је Ракчевић.

Он наводи да ће инсистирати на професионалном управљању, на транспарентности свих будућих поступака у реструктурирању, уз контролу свих улагања.

-За сваку фазу инвестиционог улагања, сходно законским процедурама, спроводиће се јавни тендери, тако да вјерујемо да ће предвиђена средства за инвестирање и довођење Института на ниво четири звијездице, у фер конкуренцији уз озбиљне понуђаче, бити мања него што је предвиђено. Истовремено, логично је да се формирају комисије за праћење и контролу спровођења инвестиционих улагања, како од представника већинског тако и од представника мањинских акционара и независних експерата. Дакле, вјерујемо у будућност Института, мислимо да је Институт потребан Црној Гори и грађанима Црне Горе и вјерујемо да ће се схватити да мора доћи до промјене праксе и да се заиста мора примјењивати логика доброг домаћина и одговорног пословања, казао је Ракчевић.

Према основном дијелу Плана, који је усклађен са европским стандардима о дозвољеној државној помоћи, држава може максимално да обезбиједи до 60 одсто потребног новца за реструктурирање, а сам Институт кроз продају имовине и кредите, заједно са докапитализацијом од малих акционара, мора обезбиједити 40 одсто.

Планом се предвиђа скупити 88 милиона еура и то 3,5 милиона из буџета за откуп малих акционара, 56,5 милиона кроз више фаза докапитализација, 13,5 милиона еура од продаје имовине и 14,5 милиона из кредита који би Институт могао добити тек када му земљиште које се води на државу буде враћено у власништво. За реконструкцију зграда било би утрошено 61,6 милиона еура, та отплату дугова 21,4 милиона, за информациони систем и маркетинг 1,4 милиона и за откуп акција малих акционара 3,5 милиона.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here