U okviru regionalne konferencije „Jačanje uloge žena u promociji mira, pomirenja i saradnje na Zapadnom Balkanu“, danas je planirana radionica za srednjoškolce i studente “Osnaživanje žena kroz povećanje njihovih digitalnih kompetencija na tržištu rada“ koju vode Jelena Medan i Marija Ratković, iz Centra za biopolitičku edukaciju, BIOPOLIS iz Beograda. Radionicu priređuju od 15:00 do 16:30 u hotelu Palmon bej (Palmon bay).
U Kući Iva Andrića večeras će biti upriličena promocija knjige „Ispod majice“ autorke Marije Ratković. Početak je u 20 sati, a uz autorku će govoriti Ana Pejović, književna kritičarka i urednica i Jelena Nidžović, književna kritičarka i urednica.
-Ovo je prva promocija mog romana koji je doživio drugo izdanje, ali kako je knjiga izdata 2020. godine u vrijeme korone, nisam imala priliku da je predstavim uživo, da se sretnem sa svojom publikom. Drago mi je što se to dešava u Herceg Novom za koji sam vezana, kazala je autorka.
Kako je objasnila, knjiga je nastala u trenutku kada smo svi bili zatvoreni i kada je kao poslovna žena i ona koja ima i mnoge druge obaveze, imala vremena da se posveti finalizaciji svog dugogodišnjeg rada.
-To je materija na kojoj sam radila tri godine, ali je svoju krunu dobila u najgoroj godini koja nas je sve pogodila. U romanu sam se bavila tim posebnim žarom koji se često vezuje za žene a to je autofikcija. Kao neko ko je aktivistkinja javnog zdravlja i preživjela od karcinoma, pokušala sam da izađem iz te matrice. Mislim da ima dosta priča koje su nijeme u javnosti. Pokušala sam da otvorim prostor, prije svega za moju generaciju koja se sa svim teškoćama života susrela možda čak i previše rano i da otvorim perspektivu kako to mi doživljavamo sve te turbulentne životne okolnosti. Jako mi je bitno da pokrećemo neke teme. Nije više važno da li se roman nekome sviđa ili ne, evidentno je da je postojala potreba da se neke teme otvore i da se cijela nova generacija autorki inspiriše i ohrabri, da zauzme mjesto koje im pripada, kazala je autorka romana, Marija Ratković.
Tokom prijepodneva u hotelu Palmon bej opanel diskusije održali su Nataša Gligorijević, direktorica Centra za održivi razvoj, Beograd, Jan Zlatan Kulenović, direktor Regionalne kancelarije za saradnju mladih, RYCO Tirana, dr Jelena Višnjić, Nataša Niskanović, Jovana Netković, Milica Batrićević – Feministrički kulturni centar, BEFEM, Beograd, Edna Haznadarević, porodična sistemska psihoterapeutkinja Centra za psihološku podršku SENSUS iz Mostara.
Sutra, poslednjeg dana konferencije, u hotelu Palmon bej, planirane su panel diskusije, od 10:00 sati Milane Zarić, koautorke projekta UNESCO programa za kulturu Beograd „Generisanje kulturne raznolikosti kroz ravnopravnost polova“, potom će od 11:00 sati na temu „Škole od aparthejda do elitnog obrazovanja i NATRAG“ govoriti Teodora Stojilković, politikološkinja – Bujanovic.
Time će i trodnevna konferencija u Herceg Novom biti završena.
Uz domaćina, Centar za podršku lokalnog i regionalnog razvoja iz našeg grada, organizatori su Centar za biopolitičku edukaciju iz Beograda, Centar za psihološku podršku iz Mostara i organizacija Svjetlost iz Šapca.