У oквиру регионалне конференције „Јачање улоге жена у промоцији мира, помирења и сарадње на Западном Балкану“, данас је планирана радионица за средњошколце и студенте “Оснаживање жена кроз повећање њихових дигиталних компетенција на тржишту рада“ коју воде Јелена Медан и Марија Ратковић, из Центра за биополитичку едукацију, БИОПОЛИС из Београда. Радионицу приређују од 15:00 до 16:30 у хотелу Палмон беј (Palmon bay).
У Кући Ива Андрића вечерас ће бити уприличена промоција књиге „Испод мајице“ ауторке Марије Ратковић. Почетак је у 20 сати, а уз ауторку ће говорити Ана Пејовић, књижевна критичарка и уредница и Јелена Ниџовић, књижевна критичарка и уредница.
-Ово је прва промоција мог романа који је доживио друго издање, али како је књига издата 2020. године у вријеме короне, нисам имала прилику да је представим уживо, да се сретнем са својом публиком. Драго ми је што се то дешава у Херцег Новом за који сам везана, казала је ауторка.
Како је објаснила, књига је настала у тренутку када смо сви били затворени и када је као пословна жена и она која има и многе друге обавезе, имала времена да се посвети финализацији свог дугогодишњег рада.
-То је материја на којој сам радила три године, али је своју круну добила у најгорој години која нас је све погодила. У роману сам се бавила тим посебним жаром који се често везује за жене а то је аутофикција. Као неко ко је активисткиња јавног здравља и преживјела од карцинома, покушала сам да изађем из те матрице. Мислим да има доста прича које су нијеме у јавности. Покушала сам да отворим простор, прије свега за моју генерацију која се са свим тешкоћама живота сусрела можда чак и превише рано и да отворим перспективу како то ми доживљавамо све те турбулентне животне околности. Јако ми је битно да покрећемо неке теме. Није више важно да ли се роман некоме свиђа или не, евидентно је да је постојала потреба да се неке теме отворе и да се цијела нова генерација ауторки инспирише и охрабри, да заузме мјесто које им припада, казала је ауторка романа, Марија Ратковић.
Током пријеподнева у хотелу Палмон беј опанел дискусије одржали су Наташа Глигоријевић, директорица Центра за одрживи развој, Београд, Јан Златан Куленовић, директор Регионалне канцеларије за сарадњу младих, RYCO Тирана, др Јелена Вишњић, Наташа Нискановић, Јована Нетковић, Милица Батрићевић – Феминистрички културни центар, БЕФЕМ, Београд, Една Хазнадаревић, породична системска психотерапеуткиња Центра за психолошку подршку СЕНСУС из Мостара.
Сутра, последњег дана конференције, у хотелу Палмон беј, планиране су панел дискусије, од 10:00 сати Милане Зарић, коауторке пројекта UNESCO програма за културу Београд „Генерисање културне разноликости кроз равноправност полова“, потом ће од 11:00 сати на тему „Школе од апартхејда до елитног образовања и НАТРАГ“ говорити Теодора Стојилковић, политиколошкиња – Бујановиц.
Тиме ће и тродневна конференција у Херцег Новом бити завршена.
Уз домаћина, Центар за подршку локалног и регионалног развоја из нашег града, организатори су Центар за биополитичку едукацију из Београда, Центар за психолошку подршку из Мостара и организација Свјетлост из Шапца.