Veče posvećeno Arhimandritu Simeonu Ivkoviću održano u Parohijskom domu u Bijeloj

Crkvena opština Bijela organizovala je veče posvećeno Arhimandritu Simeonu Ivkoviću 1758 -1821. U programu su učestvovali  publicista Goran Komar, Petar Žgun, Marija Žgun Đaković i Nebojša Rašo.

Uvodnu riječ na predavanju  imao je otac Dragan Vidaković, a crkveno predavanje, otvorio je publicista Goran Komar.

-Sve do vremena velikog udesa tokom 15. vijeka, kada balkanske hrišćanske pravoslavne države potpadaju pod osmansku okupaciju, Srbi i njihova crkva gledali su ka restauraciji velikog carstva sa sjedištem na Bosforu. Nakon tamnog 16. vijeka i snažnih genocidnih aktivnosti u prvoj polovini 16. zatim i 17. vijeka započeće usmjeravanje pogleda našega naroda i naše crkve ka drugoj velikoj pravoslavnoj zemlji, Rusiji. O odlascima u Rusiju predstagvnika najvažnijih srpskih manastira najiscrpnije i najdetaljnije nas obavještava otac Dimitrijević u iscrpnoj studiji koja je i sazdana na temelju ruskih arhiva o odlascima pravoslavnog sveštenstva, pravoslavnih monaha u Rusiju, kaže Komar.

Prisutnima se obratio i Nebojša Rašo, koji je iznosio  istorijske činjenice o Arhimandritu Simeonu Ivkoviću, iz  dokumenata koji se nalaze u ruskom arhivu.

-Arhimandrit Simeon Ivković djelovao je ovdje u Boki Kotorskoj u možda najbolnije vrijeme njene istorije. Godine 1797. propala je Venecija pod naletom Napoleonovih snaga i tada je Boka Kotorska potpala pod Austriju. To je bio period takozvane prve austrijske uprave koji je trajao do 1805. godine kada je Napoleon nakon Mira u Bratislavi dobio i Boku Kotorsku, pošto je imao planove za dalji prodor na istok. Bokelji su se pobunili i svi su Napoleona tada zvali bezbožnikom. Pozvana je ruska flota i u Boku dolaze ruski brodovi i dolaze Crnogorci sa vladikom Petrom Prvim Petrovićem Njegošem, Svetim Petrom Cetinjskim. Grbljani su na Skupštini održanoj 10.februara 1806. godine izrazili želju za ruskim pokrtoviteljstvom i napisali su u pismu da ne žele da imaju drugoga gospodara do cara ruskoga, „zato se mi nadamo da kada budemo ujedinjeni, moći ćemo ovoga zlotvora porazit i učiniti mu pregradu na vijek  i u njegovo namjerenije i požudu da bi ikada mogao vladati vrhom nas, objasnio je Rašo.

Priliku da  na ovom predavanju  iznesu značajne činjenice iz života Arhimandrita, imali su Marija i Petar Žgun, koji već duži period, rade  na izučavanju života i djela Arhimandrita Simeona Ivkovića.

-Počelo je tako da sam radeći u biblioteci Akademije nauka u Petrovgradu, u rukopisnom odsjeku pronašla neke nepoznate dokumente i naša istraživačka grupa je počela da samo skuplja podatke i došla tako do njegovih rukopisa, navela je Marija Žgun. 

Veče u čast Arhimandrita Simeona Ivkovića, održano je u Parohijskom domu u Bijeloj, a pored sjećanja na život i značaj Arhimandrita, govornici su iznijeli i brojne zanimljive činjenice koje do sada nisu bile poznate javnosti.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here