Preduzeće „Čistoća“ organizovalo je još jednu u nizu akcija čišćenja, ovoga puta na teškom i nepristupačnom terenu pograničnog pojasa na Debelom brijegu, u kojoj je prikupljen veliki broj vreća, ali kabastog otpada u kojem su dominirale auto gume.
Kako priča poslovođa za javne površine u Igalu, Dejan Perović, dio oko granice trebalo bi da bude najčistiji, međutim, slika je upravo suprotna.
– Skoro dva kilometra puta čistili smo prije nekoliko dana, pa ponovili. To je katastrofalno izgledalo. Moram da kažem da su za ovu situaciji više krivi turisti i putnici u tranzitu, koji čekaju ulazak u Hrvatsku. Oni jedu i piju, i sve to bacaju pored puta. Dosta hrane koju ne mogu da unesu u Evropsku uniju bace pred puta – navodi on.
Radnici „Čistoće“ koji održavaju javne površine u Igalu nisu raspoređeni na Debelom brijegu, već moraju da obustavljaju svoje radne zadatke, kako bi se posvetili čišćenju tog dijela.
– Oni su do 9 čistili svoje sektore, pa smo došli vamo. Posao je ogroman i oni to ne mogu da urade za jedan dan, već je to posao koji će trajati danima – navodi Perović.
Problem predstavlja provalija iza bankine, gdje je i najveća koncentracija otpada. Sa puta se to i ne vidi, ali samim tim je veoma teško dotle doći i izvući sav otpad.
– Najviše je otpada na odmorištima gdje se zaustavljaju vozila, ali čitava ova dionica bude zagađena kada su gužve. Tu su kolone po dva kilometra. Oni svi čekaju vjerovatno satima, jednu i piju, ali ne ostave smeće u kolima da sačekaju kontejnere, već sve bace preko bankine. Niko ih ne kažnjava i oni znaju da je to tako – priča Perović.
Smatra da je problem moguće riješiti video nadzorom i strožim kontrolama i novčanim kaznama.
– Apelujem na sve službe da se nešto uradi, da se na stubove postave kamere, da se nesavejsni ljudi kažnjavaju kako bi ovo prestalo – kazao je Perović.
Radnici su se pomoću konopa spuštali u provaliju i izvlačili otpad. Iskoristili su nekoliko dana lijepog vremena, ali prije nego što se pojave zmije, jer u ljetnjem periodu zbog njih ovaj posao nije moguće raditi.
Jedan od radnika, Branko Mišković priča da posao nije lak, aktivni su i ažurni kad god zatreba.
– Istina je da nije lako, ali takav nam je posao i spremni smo uvijek da ga završimo. Nikad ne znamo šta nas čeka, ali takva smo ekipa i preduzeće, takav posao radimo – naveo je on.
Prva slika koji turisti pri dolasku u Crnu Goru vide upravo je pogranični pojas sa Hrvatskom, odnosno Evropskom unijom. Oni su, na nesreću, i krivci što ta slika kvari utisak, ali je poražavajuća činjenica da u savremenom društvu i dalje postoji veliki broj ekološki neosvješćenih pojedinaca.