Урађен технички концепт за изградњу новог цјевовода из Горичког језера до ФС Мојдеж

Током претходних мјесеци у предузећу Водовод и канализација у сарадњи са компанијом Хидрогис и инжењерима из Требиња радили су на изради техничког концепта који би понудио рјешење за прекид рестрикција воде током чишћења хидротехничког тунела у Плату, саопштено је из овог предузећа.

Кроз израду техничког концепта, у разговорима и са стручњацима из региона, дошло се до закључка да Херцег Нови мора добити нови систем водоснабдијевања, било изградњом друге цијеви тунела Требиње – Плат или новим цјевоводом Требиње – Зубци – Ситница – ФС Мојдеж.

– Опција изградње друге тунелске цијеви није озбиљније разматрана јер сама изградња није у нашој надлежности за разлику од новог цјевовода и такође због жеље да град добија воду из више праваца, који не искључују једни друге; повезаност на регионални водовод на Каменарима, постојећи цјевовод од Плата и изградња новог цјевовода преко Ситнице. Оваквим рјешењем, град би у будућности обезбједио констатан доток  и довољне количине воде, потребне да задовоље потребе планираног развоја града у следећих 50 и више година – појашњавају у Водоводу.

Технички концепт предвиђа пумпање додатних 600 л/с на коту изнад Горичког језера одакле би гравитационо дошла на ФС Мојдеж. На њеном путу до ФС Мојдеж планирано је више прекидних комора са цијевним турбинама, уз помоћ којих је предвиђена и производња струје чиме би се трошкови транспорта и потрошња електричне енергије минимиализовали.

Техничким концептом предвиђено је проширење постојећих капацитета ФС Мојдеж, одакле би се вода дистрибуирала према граду, постојећим цјевоводом и планираним новим цјевоводом Мојдеж – Ратишевина – Топла – Поди, за шта је израда главног пројекта у завршној фази. Оваквим рјешењем би се снабдијевање виших градских зона обављамо гравитацијом, умјесто досадашњим начином, преко пумпних станица, па би се тиме уштедјело и на потрошњи електричне енергије и допринијело смањењу притисака у цијевима и губитака на мрежи.

ВиК је у сарадњи са Општином Херцег Нови и Министарством екологије, одрживог развоја и развоја сјевера и осталим надлежним министарствима већ кандидовао ове пројекте Влади за финансирање, заједно са пројектом санације магистралног цјевовода Плат – Дебели бријег.

Током слиједеће године ВиК и Општина Херцег Нови ће започети изградњу нових резервоара у Кумбору и Бијелој, чиме ће се вишеструко повећати капацитет резервоара на ривијери, што је основ за развој тог дијела града.

Из херцегновског Водовода подсјећају да деценијама Херцег Нови свједочи љетњим рестрикцијама воде, које настају због чишћења хидротехничког тунела у Плату, што као последицу има прекид дотока воде и пражњење тунела, па тиме и престанак дотока воде у Херцег Нови правцем Требиње – Плат – ФС Мојдеж. Мада такво техничко рјешење онемогућава уредно водоснадбјевање града у периодима највеће потрошње воде током туристичке сезоне, ранијих година је врло мало или скоро ништа урадјено у проналажењу алтернативног рјешења.

– Херцег Нови је имао један период без рестрикција воде, када због хаварије на ХЕ Плат која је нажалост резултирала и људским жртвама, па у дужем периоду није било дозвољено чишћење тунела. Вријеме без рестрикција воде се представљало као наш велики успјех, а у стварности ништа није зависило од нас. Укидањем забране чишћења тунела, вратиле су се и рестрикције воде – наведено је у саопштењу.

Претходне године су показале све недостатке водоснадбјевања Херцег Новог и на локалном и на регионалном нивоу. На локалном је био евидентан мањак стратешког приступа развијању водовода, који би пратио изградњу великих хотелских и стамбених комплекса, који изискују додатне количине воде код већ драстично повећане потрошње у односу на претходне године, климатске промијене које доносе високе температуре и сушна љета, мањак резервоара за воду већег капацитета као и лоша распоређеност постојећих недовољног капацитета да задовоље потребе града, уз ослањање на једино водоизвориште лимитираног капацитета и снаге пумпања.

На регионалном нивоу, евидентна је смањена издашност изворишта Боље сестре која је резултирала немогућношћу да Регионални водовод може озбиљније да снабдијева приморске општине водом па тако ни Херцег Нови, а упитна је и њихова техничка могућност истовременог снабдијевања водом бокељских општина довољним количинама воде кроз постојеће цјевоводе, саопштено је из Водовода.

1 COMMENT

  1. Ali zato da bi legalizovao kucu moras „regionalnom vodovodu“ da platis 8e po kvadratu. Aj nek je sasrecom!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here