Požar koji je uništio jahtu „Ramonda“ u marini Portonovi pokrenuo je pitanje organizacije sistema u prevenciji ovakvih incidenata i eventualnih posljedica. Jedino zajedničkom akcijom svih nadležnih moguće je na vrijeme reagovati u ovakvim situacijama, ocijenio je v.d. direktor Uprave pomorske sigurnosti i upravljanja lukama, Nebojša Kaljević.
On je za RTHN potvrdio da su pripadnici Uprave pomorske sigurnosti, vatrogasci – spasioci iz hercegnovske Službe zaštite i spasavanja blagovremeno reagovali, lokalizovali požar i preduzeli mjere zaštite, kako ne bi došlo do širenja požara na druga plovila i eventualnog izlivanja nafte iz plovila u more:
Na jahti se u momentu požara nalazilo oko 8 000 litara nafte, što je moglo da ima katastrofalne posljedice:

– Izbjegli smo ekološku katastrofu. Situacija je bila veoma rizična. Uprava pomorske sigurnosti, pored ostalih nadležnosti, takođe obavlja i poslove zaštite zagađenja mora sa plovnih objekata, tako da smo i u ovom slučaju, blagovremeno reagovali i postupili, u skladu sa zakonom i procedurama. Nakon primljenog obavještenja o incidentu sa jahtom u marini Portonovi, mi smo u koordinaciji sa Mornaričkim operativnim centrom. Uputili smo čamac EKO 1, koji ima upijajuće brane i disperzente, opreme i druga sredstva protiv zagađenja mora. Pridružio se kao podrška i spasilački čamac SAR (Search and Rescue) 1, po pitanju spasavanja na moru, objašnjava Kaljević.
Pomorsko operativni centar je tokom incidenta dobijao i dijelio neophodne informacije sa svim akterima u proceduri gašenja požara i sprječavanja ekološkog incidenta:
– U gašenju požara učestvovali su vatrogasci-spasioci Službe zaštite i spasavanja Opštine Herceg Novi, nadležni u marini Portonovi, a posebno podršku gašenju su pružili i privredni subjekti, ističe Kaljević.
Crna Gora ima Nacionalni plan za hitno reagovanje na zagađenje mora sa plovnih objekata, koji je prihvaćen 2011. godine.
– Taj Nacionalni plan mora biti predmet daljeg unapređenja i u narednom periodu se mora raditi na njemu. Po postojećem planu se i sada postupa, a to je i obaveza shodno Zakonu o zaštiti mora od zagađenja sa plovnih objekata. I u ovom slučaju se potvrdila neophodnost postojanja toga Plana, kojim se potvrđuju mjere, potrebne za sprječavanje i otklanjanje posljedica zagađenja mora sa plovnih objekata, kaže Kaljević.
Jedan od glavnih elemenata tog Plana je koordinacija Uprave i drugih državnih organa.
-I u ovom slučaju pokazalo se da smo mi, uz neke elemente improvizacije, u potpunosti primijenili Plan. Ova akcija je bila uspješna zahvaljujući koordinaciji svih subjekata, koji su učestvovali u ovoj incidentnoj situaciji.
Premda se prethodnih godina ulagalo u sistem zaštite i potrebne kadrove, Kaljević smatra da to nije urađeno u dovoljnoj mjeri i da je potrebno nabaviti novu opremu i unaprijediti kapacitete, kojima naša država posjeduje:
– Ja sam tek nekoliko mjeseci na funkciji vršioca dužnosti direktora Uprave i moji prvi utisci su da je trebalo više ulagati u prethodnom periodu, posebno, po pitanju unapređenja i nabavke nove opreme i održavanja postojeće. Mislim da se trebaju prepoznati nove tehnologije koje se primjenjuju u ovoj oblasti. Tehnološki procesi napreduju i postoje nove opreme i nove tehnologije, koje se koriste u cilju prevencije i sprječavanja od zagađenja. Koristićemo sve mogućnosti da obezbijedimo sredstva za ove svrhe, iz budžeta ili od potencijalnih donacija. Koristićemo i mogućnosti za obuke i usavršavanje naših službenika, koji su direktno zaduženi za oblast sprječavanja zagađenja mora sa plovnih objekata. Već u maju imamo jednog predstavnika, koji će boraviti na Malti u Centru za sprječavanje zagađenja mora, koji pruža asistenciju svim zemljama Mediterana, među kojima je i CG. Neophodno je i zapošljavanje novih službenika i konsultanata u ovoj oblasti, ocjenjuje Kaljević.
Da je došlo da izlivanja nafte zakon propisuje da su državni istražni i inspekcijski organi u obavezi da utvrde uzroke i posljedice eventualnog incidenta. U ovom slučaju, zbog izuzetno skupog plovila, u istragu će biti uključena i policija:
– Prema informaciji kojom raspolažem, u ovoj jahti je bila velika količina fosilnog goriva, odnosno, nafte, oko 8 000 litara. Da je došlo do izlivanja nafte, to bi po eko sistem moglo imati katastrofalne posljedice. Tu su i rizici, vezani za nautički turizam.
– Tu ne možemo da nagađamo, već bi morali da sačekamo istražne organe, odnosno, inspekcijske organe, da utvrde, prije svega, uzroke i okolnosti koje su dovele do zapaljenja nafte. U ovom slučaju je i velika vrijednost plovila, šteta je velika i u to će se uključiti policijski i tužilački organi da utvrde uzroke požara. Nakon istrage, odrediće se i odgovornost, a Zakon jasno kaže ko je sve dužan da obezbijedi sve mjere zaštite da se incidenti ne bi dešavali. Propusti mogu da se dese u samom plovilu, a i u luci Portonovi, ili da neka viša sila bude uzrok zapaljenja plovila. U svakom slučaju postoje odgovarajuće procedure za sprječavanje incidenata. Trebamo sačekati istražne organe o uzrocima nastanka ovog požara, obrazložio je Kaljević.
Obaveza Uprave i čitavog sistema zaštite je da su uvijek spremni za adekvatno reagovanje. Rizici su vezani i za obim pomorskog saobraćaja.
Kaljević precizira da je ovaj slučaj jedna naučena lekcija, a na sreću bez posljedica po eko sistem i pomorsku privredu, a ovakvi incidenti nose rizike i po ljudske živote.
– Imali smo požrtvovani rad vatrogasaca – spasilaca i svih učesnika koji su se nesebično stavili na raspolaganje prilikom ovog incidenta. Kada su u pitanju ovakvi incidenti mora da se pokrene čitav sistem. Čitava zajednica treba da ima svoje mjesto i lokalne samouprave, službe zaštite i spasavanja, Direktorat, Vojska, mornarica, JP Morsko dobro i druge službe. Ključna koordinacija i operativna uloga je u rukama Uprave. Važna je i uloga privatnog sektora i privrednih subjekata. U tom pravcu trebamo da radimo u svim aktivnostima zaštite ne samo zagađenja mora, već i drugih incidenata.
Moramo efikasnije da radimo mi u Upravi, u Ministarstvu pomorstva, kao i inspekcijski organi na kontrolama luka i marina. Istraga će pokazati da li je marina Portonovi, morala da ima obezbijeđen viši stepen zaštite, da bi brže reagovala, smatra Kaljević.
Izgorjela jahta trenutno se nalazi u brodogradilištu u Bijeloj, spremna za rezanje. Akreditovana firma „Hemo san“ će ispumpati svo gorovo koje se nalazi na plovilu.