Пожар на јахти „Рамонда“, научена лекција за системски поступак у спрјечавању инцидената на мору

Пожар који је уништио јахту „Рамонда“ у марини Портонови покренуо је питање организације система у превенцији оваквих инцидената и евентуалних посљедица. Једино заједничком акцијом свих надлежних могуће је на вријеме реаговати у оваквим ситуацијама, оцијенио је в.д. директор Управе поморске сигурности и управљања лукама, Небојша Каљевић.

Он је за РТХН потврдио да су припадници Управе поморске сигурности, ватрогасци – спасиоци из херцегновске Службе заштите и спасавања благовремено реаговали, локализовали пожар и предузели мјере заштите, како не би дошло до ширења пожара на друга пловила и евентуалног изливања нафте из пловила у море:

На јахти се у моменту пожара налазило око 8 000 литара нафте, што је могло да има катастрофалне посљедице:

Небојша Каљевић

– Избјегли смо еколошку катастрофу. Ситуација је била веома ризична. Управа поморске сигурности, поред осталих надлежности, такође обавља и послове заштите загађења мора са пловних објеката, тако да смо и у овом случају, благовремено реаговали и поступили, у складу са законом и процедурама. Након примљеног обавјештења о инциденту са јахтом у марини Портонови, ми смо у координацији са Морнаричким оперативним центром. Упутили смо чамац ЕКО 1, који има упијајуће бране и дисперзенте, опреме и друга средства против загађења мора. Придружио се као подршка и спасилачки чамац SAR (Search and Rescue) 1, по питању спасавања на мору, објашњава Каљевић.

Поморско оперативни центар је током инцидента добијао и дијелио неопходне информације са свим актерима у процедури гашења пожара и спрјечавања еколошког инцидента:

– У гашењу пожара учествовали су ватрогасци-спасиоци Службе заштите и спасавања Општине Херцег Нови, надлежни у марини Портонови, а посебно подршку гашењу су пружили и привредни субјекти, истиче Каљевић.

Црна Гора има Национални план за хитно реаговање на загађење мора са пловних објеката, који је прихваћен 2011. године.

– Тај Национални план мора бити предмет даљег унапређења и у наредном периоду се мора радити на њему. По постојећем плану се и сада поступа, а то је и обавеза сходно Закону о заштити мора од загађења са пловних објеката. И у овом случају се потврдила неопходност постојања тога Плана, којим се потврђују мјере, потребне за спрјечавање и отклањање посљедица загађења мора са пловних објеката, каже Каљевић.

Један од главних елемената тог Плана је координација Управе и других државних органа.

-И у овом случају показало се да смо ми, уз неке елементе импровизације, у потпуности примијенили План. Ова акција је била успјешна захваљујући координацији свих субјеката, који су учествовали у овој инцидентној ситуацији.

Премда се претходних година улагало у систем заштите и потребне кадрове, Каљевић сматра да то није урађено у довољној мјери и да је потребно набавити нову опрему и унаприједити капацитете, којима наша држава посједује:

– Ја сам тек неколико мјесеци на функцији вршиоца дужности директора Управе и моји први утисци су да је требало више улагати у претходном периоду, посебно, по питању унапређења и набавке нове опреме и одржавања постојеће. Мислим да се требају препознати нове технологије које се примјењују у овој области. Технолошки процеси напредују и постоје нове опреме и нове технологије, које се користе у циљу превенције и спрјечавања од загађења. Користићемо све могућности да обезбиједимо средства за ове сврхе, из буџета или од потенцијалних донација. Користићемо и могућности за обуке и усавршавање наших службеника, који су директно задужени за област спрјечавања загађења мора са пловних објеката. Већ у мају имамо једног представника, који ће боравити на Малти у  Центру за спрјечавање загађења мора, који пружа  асистенцију свим земљама Медитерана, међу којима је и ЦГ. Неопходно је и запошљавање нових службеника и консултаната у овој области, оцјењује Каљевић.

Да је дошло да изливања нафте закон прописује да су државни истражни и инспекцијски органи у обавези да утврде узроке и посљедице евентуалног инцидента. У овом случају, због изузетно скупог пловила, у истрагу ће бити укључена и полиција:

– Према информацији којом располажем, у овој јахти је била велика количина фосилног горива, односно, нафте, око 8 000 литара. Да је дошло до изливања нафте, то би по еко систем могло имати катастрофалне посљедице. Ту су и ризици, везани за наутички туризам.

– Ту не можемо да нагађамо, већ би морали да сачекамо истражне органе, односно, инспекцијске органе, да утврде, прије свега, узроке и околности које су довеле до запаљења нафте. У овом случају је и велика вриједност пловила, штета је велика и у то ће се укључити полицијски и тужилачки органи да утврде узроке пожара. Након истраге, одредиће се и одговорност, а Закон јасно каже ко је све дужан да обезбиједи све мјере заштите да се инциденти не би дешавали. Пропусти могу да се десе у самом пловилу, а и у луци Портонови, или да нека виша сила буде узрок запаљења пловила. У сваком случају постоје одговарајуће процедуре за спрјечавање инцидената. Требамо сачекати истражне органе о узроцима настанка овог пожара, образложио је Каљевић.

Обавеза Управе и читавог система заштите је да су увијек спремни за адекватно реаговање. Ризици су везани и за обим поморског саобраћаја.

Каљевић прецизира да је овај случај једна научена лекција, а на срећу без посљедица по еко систем и поморску привреду, а овакви инциденти носе ризике и по људске животе.

– Имали смо пожртвовани рад ватрогасаца – спасилаца и свих учесника који су се несебично ставили на располагање приликом овог инцидента. Када су у питању овакви инциденти мора да се покрене читав систем. Читава заједница треба да има своје мјесто и локалне самоуправе, службе заштите и спасавања, Директорат, Војска, морнарица, ЈП Морско добро и друге службе. Кључна координација и оперативна улога је у рукама Управе. Важна је и улога приватног сектора и привредних субјеката. У том правцу требамо да радимо у свим активностима заштите не само загађења мора, већ и других инцидената.

Морамо ефикасније да радимо ми у Управи, у Министарству поморства, као и инспекцијски органи на контролама лука и марина. Истрага ће показати да ли је марина Портонови, морала да има обезбијеђен виши степен заштите, да би брже реаговала, сматра Каљевић.

Изгорјела јахта тренутно се налази у бродоградилишту у Бијелој, спремна за резање. Акредитована фирма „Хемо сан“ ће испумпати сво горово које се налази на пловилу.

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here