Смрзавање дијелова унутрашњих водоводних инсталација најчешћи је разлог због којег грађани остају без воде током зимских мјесеци. Само прошле зиме Техничкој служби предузећа Водовод и канализација ДОО пријављено је близу три хиљаде случајева смрзавања водомјера и водоводних инсталација.
Како би били спријечени непотребни проблеми проузроковани смрзавањем и додатно оптерећивање кућних буџета издвајањем за поправке инсталација и водомјера, из овог предузећа упозоравају грађане и заједнице етажних власника да благовремено предузму потребне мјере заштите.
Највећа вјероватноћа смрзавања водоводних цијеви и водомјера је на мјесту гдје су инсталације најплиће закопане,у шахтовима без поклопца, као и у зидовима објеката који се не грију.
Како би се спријечило смрзавање водомјер је потребно обложити одговарајућим термо-изолационим материјалом, нпр. стиропором, стакленом вуном, старим крпама, картоном и сл.
– Препоручујемо потрошачима да провјере да ли су водомјерни шахтови добро затворени, да искључе дворишне чесме, а водоводне инсталације које воде до чесама, гаража, шупа и издвојених објеката који се не грију испразне и заврну доток воде, или их топлотно изолују како не би дошло до смрзавања воде у инсталацијама – наводе из Водовода.
Заштиту је потребно поставити на тај начин да је наш радник може једноставно склонити и очитати стање на водомјеру.
У случају смрзавања трошкове поправке инсталација и замјене водомјера сноси потрошач, напомињу из Водовода. Уколико дође до смрзавања, инсталације и водомјер ће се најбрже одледити испаравањем топле воде у затвореном окну са спуштеним поклопцем. Замрзнуте инсталације се не смију одлеђивати директним полијевањем топлом водом нити кориштењем отвореног пламена.