U prethodnih 10 godina u saobraćajnim nesrećama u Crnoj Gori je godišnje u prosjeku stradalo po 60 osoba, a ove godine je na crnogorskim putevima poginulo 67 osoba, saopštili su iz Uprave policije.
Svjetski dan sjećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda ove godine se obilježava 17. novembra pod sloganom “Sjeti se. Podrži. Djeluj”.
Cilj obilježavanja je skretanje pažnje na jedan od vodećih uzroka smrtnosti u svijetu.
Uprava policije je, kako navode u saopštenju, tokom prethodnih godina uložila značajne napore u cilju unapređenja stanja u oblasti bezbjednosti saobraćaja na putevima.
Krajem 90-ih godina, na godišnjem nivou evidentirano je i do 180 smrtno stradalih učesnika u saobraćajnim nezgodama, da bi tokom 2000-ih, broj smrtno stradalih bio oko 120 na godišnjem nivou.
Svake godine u svijetu umre, zbog posljedica saobraćajnih nezgoda, više od 1,35 miliona učesnika u saobraćaju, a oko 50 miliona ih bude povrijeđeno. Povrede u saobraćaju predstavljaju jedan od tri vodeća uzroka smrtnosti u starosnoj grupi između 5 i 44 godine.
Skoro polovina smrtno stradalih pripada rizičnim grupama, odnosno osjetljivim grupama učesnika u saobraćaju, a to su motociklisti, pješaci i biciklisti.
Povrede zadobijene u saobraćajnim nezgodama, vodeći su uzrok smrti djece i mladih u starosnoj dobi između 5 i 29 godina života.
Ako se ne postignu zadati ciljevi, procjenjuje se da će do 2030. godine, saobraćajne nezgode postati sedmi vodeći uzrok smrti u svijetu, a trenutno se nalaze na osmom mjestu, odmah iza dijabetesa.
Stalni zadatak policije, kako saopštavaju, mora biti dalje unapređenje stanja u ovoj oblasti, a to namjeravaju postići: realizacijom mjera i aktivnosti predviđenih Strategijom poboljšanja bezbjednosti u drumskom saobraćaju za period od 2024. godine do 2030. godine, kao i realizacijom aktivnosti predviđenih Akcionim planom za realizaciju naprijed pomenute strategije za period od 2024. do 2025. godine, zatim kroz preventivno i proaktivno djelovanje saobraćajne policije, s ciljem sprečavanja krivičnih djela i prekršaja iz oblasti bezbjednosti drumskog saobraćaja, te kroz povećanje stepena zaštite i pružanje pomoći rizičnim grupama, za vrijeme njihovog učešća u saobraćaju, sa težištem na motocikliste, pješake i bicikliste, kao i djecu, starija lica i lica sa hendikepom i posebnim potrebama. Dalje aktivnosti se odnose na iniciranje, organizovanje i sprovođenje akcija pojačane kontrole saobraćaja na nacionalnom nivou, kada je riječ o saobraćajnim prekršajima u vezi sa prekoračenjem brzine, upotrebom alkohola i opojnih droga, korišćenje sigurnosnih pojaseva, upotrebe mobilnog telefona u toku vožnje, tehničkoj ispravnosti vozila i slično. Uprava policije pojačaće preventivno – edukativne aktivnosti sa težištem na školskoj populaciji i davanju doprinosa u podizanju svijesti i sticanju novih znanja u vezi sa bezbjednošću saobraćaja, kako kod mladih, tako i kod odraslih.