Из НВО Буша Херцег Нови упозоравају да се мала издвајања Министарства пољопривреде негативно рефлeктују на број јединки код расе оваца зеткса жуја, говеда буша, балканске козе, балканског коња, домаћег магарца и свиње шишке.
Како наводе у саопштењу, Хрватска за бушу издваја 400 еура за одрасла грла и премију за мала, Србија преко 300 еура по грлу као и премије за мала грла, а Босна 300 еура по грлу буше, док Црна Гора, лидер у региону и најближи нови члан Европске уније, има најмања издвајања за генетичке ресурсе, што је недопустиво.
То се негативно одразило на бројно стање ових раса, поготову овце зетске жује и краве жује, којих данас има мање од 100 јединки у чистој раси.
Министарство је за 2023. годину планирало 150 еура по грлу буше, исти износ од 150 еура планиран је и за ову годину, а колико ће бити уплаћено за сада је непознаница.
– Апелујемо на Министарство пољоприведе да изједначи стандарде премије са Хрватском, која је чланица ЕУ и планира износ по 400 еура по говечету буше за 2025. годину. Наше удружење већ три године упозорава да је неопходно повећати износ на 400, како би се повећао број јединки, у супротном пријети опасност да се генетски материјал трајно изгуби, што би био ненадокнадив губитак. Препоруке ЕУ су да сваку јединку чије је бројно стање испод 400 јединки држава мора да субвенционише, стога се и позивамо на стандард Хрватске, као једне од чланица Европске породице. Предлажемо да Министарство пољоприведе, буџетом за 2025. годину, планира средства у износу од 250 хиљада еура за све поменуте генетичке ресусре. Овим средствима би се свакако утицало на пад популације генетичких ресурса поменутих врста – наводе у саошптењу из НВО Буша .
Из ове организације предлажу да у државном буџету за 2025. годину премије буду повећане за одрасла грла буша расе на 400 еура, за грла старости од шест мјесеци до двије године 240 еура, а за грла старости до шест мјесеци 160 еура.
Када је ријеч раси овце зетска жуја, предлажу да премија буде повећана на 60 еура, а за балканску козу на 20 еура.