На систем електронске фискализације до сада је прешло преко 21 хиљаду пореских обвезника, што указује на спремност највећег броја привредника да испоштују закон и почну евидентирање промета путем фискалног сервиса, саопштено је из Управе прихода и царина (УПЦ). Највећи број обвезника, њих осам хиљада, је са територије Главног града.
„Ту су привредници са територије Општине Будва, њих 2,5 хиљада, а слиједе обвезници из Бара и Херцег Новог, њих око 1,5 хиљада, затим из Општине Никшић 1,5 хиљада, након чега слиједе мање општине гдје има и мање обвезника фискализације“, казала је начелница Одсјека за едукацију јавности у Управи прихода и царина, Милица Вулетић за агенцију Мина бизнис.
Премда је, како је рекла, Законом о фискализацији у промету производа и услуга 1. јун био остављен као рок за прелазак на нови систем евидентирања промета, велики број пореских обвезника је и током тог мјесеца наставио да усклађује пословање са одредбама наведеног прописа.
„У овом моменту имамо преко 21 хиљаду регистрованих обвезника фискализације на систему, односно пројекту електронске фискализације. То нам указује да у привреди постоји спремност да највећи број пореских обвезника испоштује Закон о фискализацији и да започне евидентирање промета путем фискалног сервиса, односно у складу са одредбама предметног закона“, рекла је Вулетић агенцији Мина-бусинесс.
Она је казала да је до сада преко система евидентирано 40 милиона рачуна који се највише везани за готовинске трансакције.
„Међутим, уколико говоримо о износу прихода пријављеног преко рачуна, највећи дио се односи на безготовински промет који такође представља јако важан сегмент привреде у Црној Гори и који је самим тим био и укључен у Закон о фискализацији у промету производа и услуга“, саопштила је Вулетић.
На систему је, како је прецизирала, пријављено преко 45 хиљада оператера, односно запослених радника, тако да тај систем омогућава да поред праћења евидентирања промета, УПЦ прати и само тржиште рада, односно регуларност пријављивања радника од послодаваца, што ће им нарочито бити значајно током љетње туристичке сезоне.
„За пројекат електронске фискализације 235 лица је регистровано као произвођачи софтверских рјешења тако да се тај број повећава. То нам указује да интересовање ИТ заједнице за овај пројекат и даље постоји и да је њиме дата подршка односно подстрек развоју ИТ технологије у нашој држави, а самим тим и модернизација привредних субјеката“, оцијенила је Вулетић.
Она је, говорећи о дјелатностима које су најдоминантније у систему електронске фискализације, казала да су то у овом моменту кљиговодствени и рачуноводствени послови, затим трговина на велико и мало, као и сегмент угоститељства и хотелијерства, који је такође препознат као високоризичан са аспекта пријављивања и евидентирања промета.
„Тако да очекујемо да ће се кроз систем електронске фискализације завести већи степен пореске дисциплине односно поштовање пореских прописа у овој дјелатности“, навела је Вулетић.
Она је подсјетила пореске обвезнике да је неопходно да у складу са Законом о фискализацији у најкраћем могућем року обезбиједе предуслове за вршење фискалног сервиса односно аутоматско слање података са наплатних уређања или пословних система на сервер УПЦ.
„Треба имати у виду да инспектори Управе обављају контроле на терену и да се код свих оних код којих се утврди да нијесу испоштоване законске одредбе предузимају мјере за санкционисање у складу са законом, али наглашавам да наша примарна намјера није да кажњавамо обвезнике већ да обезбиједимо потпуно поштовање овог прописа“, закључила је Вулетић.