У ПРИВРЕДНОЈ КОМОРИ ПРЕДСТАВЉЕНА ПОДРШКА ЖЕНСКОМ ПРЕДУЗЕТНИШТВУ

Број незапослених жена значајно се повећао током пандемије, па данас 58,5% незапосленог становништва у Црној Гори чине управо жене, показао је мјесечни статистички извјештај Завода за запошљавањ за март 2021. године, саопштено је из Привредне коморе.

Актуелни програми подршке женском предузетништву које нуде НЛБ банка и Европска банка за обнову и развој предстваљени су на сједници Координационог одбора за женско предузетништво Привредне коморе. Поред тога размотрена је Информација о женском предузетништву у Црној Гори и презентован Приручник о процјени утицаја прописа на родну равноправност Секретаријата Савјета за конкурентност, те примјери добре праксе.

Kако се чуло на сједници, резултати анкете коју је спровео Еурочејмберс током 2021. године о посљедицама КОВИД-19 су показали да је у просјеку 50% жена изјавило да је имало проблем са ликвидношћу, највише (87%) у сектору туризма и угоститељства, док је 75% изјавило да има потребу да унаприједи дигиталне вјештине, а да је 19% жена морало да промијени постојеће канале продаје како би задржале конкурентност.

Сједницу је водила предсједница Координационог одбора др. Ивана Томашевић уз подршку секретарке Ане Филиповић, а у раду су, поред предузетница, учествовале: потпредсједница Привредне коморе др Нина Дракић, представнице ЗЗЦГ Гордана Вукчевић, начелница Дирекције за родну равноправност Министарства правде, људских и мањинских права Биљана Пејовић, Секретаријата за савјета за конкурентност Марија Асановић, Вања Кљајевић из ЕБРД-а, Дениса Шеховић из НЛБ банке, те Јелена Милојковић из компаније ЗЗИ и Јасна Пејовић из Дигиталне академије.

Секретарка Ана Филиповић је истакла да женско предузетништво сваким даном напредује, али и да је то процес у којем сви сегменти друштва морају дати допринос, како би се искористили сви потенцијали.

Она је такође навела податке Пореске управе, истичући да су оквирни услови за развој женског предузетништва побољшани посљедњих година унапређењем оперативности и имплементацијом активности различитих институција надлежних за регулисање пословног окружења ММСП и предузетништва, као и оних које пружају различите облике подршке и интегришу мјере и политике везане за подстицање женског и предузетништва у цјелини.

Неједнак проценат власништва жена над пословним субјектима, тврди Филиповић, представља један од најбољих показатеља родне неједнакости када је ријеч о женској економској моћи у свијету, али и у Црној Гори.

Филиповић је најавила Форум жена предузетница, који ће бити организован у Сарајеву 25. и 26. маја, и позвала све предузетнице да се пријаве.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here