У Основном суду у Херцег Новом већ низ година ради само троје судија иако је сиистематизацијом предвиђено седам због чега све судије имају преко норме број рјешених предмета али је и даље велики број неријешених који су старији три и више година.
Ове године имали су у раду укупно 4 832 предмета од чега је ријешено 50 % односно 2147, казала је на данашњој конференцији за новинаре предсједница Суда Весна Газдић.
-Немамо велики број кривичних предмета старијих од три године, али имамо 478 парничних предмета. Троје судија су ријешили прошле године 313 старих предмета плус сав текући рад који смо имали током ове године. Сваки предмет је прича за себе, имамо милионске спорове, хитне и притворске предмете и оне који изискују пажњу јавности и трудимо се да у свим тим предметима ажурно поступамо, казала је Газдић.
Истакла је да су судије појединачно задужене за по 600 до 1000 предмета и да се због велике оптерећености крши закон о суђењу у разумном року.
-Уколико ви имате двадесет и нешто радних дана немогуће је заказивати више од седам-осам предмета дневно и онда други предмети чекају на заказивање чак и до четири, пет мјесеци, казала је Газдић.
Навела је да је ОС ХН у рангу са другим црногорским судовима по броју рјешавања старих предмета. Како је рекла проблеми са кадровима су свуда изражени а да су могуће промјене у наредном периоду наговјештавају новине да судије које желе да обављају праксу сада то могу да ураде и у Основном суду у Херцег Новом, те да је обука скраћена на годину.
Судија Газдић је казала да Основни суд у Херцег Новом нема судско вијеће па су на недељном нивоу у обавези да предмете рјешавају у Подгорици, односно да сачекају одлуку вијећа Вишег суда да одреди други надлежан суд, а најчешће је то био ОС у Котору. Како је рекла ОС у Херрцег Новом нема ни кривично ванрасправно вијеће.
-Суочени смо са јако великим притиском, не само због одговорности већ и због рокова које не смијемо прекорачити што изазива велику позорност, казала је она.
Институт бесплатне правне помоћи коју нуди ОС У ХН, како је казала Газдић, мало је познат грађанима а он подразумјева потпуно или дјелимично покривање трошкова правног савјетовања, састављање писмерна, заступање пред судом, пред тужилаштвом чак и пред јавним изврштељем.
Бесплатну правну помоћ могу да добију особе са инвалидитетом, корисници МОПа, дјеца без родитељског старања и жртве насиља.
Газдић је казала и да је током 2024. порастао број кривичних предмета у односу на претходну годину, посебно када је ријеч о насиљу у породици, чак за 100 %.
-Радимо све што је у нашој могућности, јер је ријеч о предметима који захтијевају хитан приступ и неријетко се дешава да се тим окривљењима изричу мјере притвора и мјера забране приступања и састајања са жртвом насиља, рекла је Газдић и навела да је за 200 % у порасту и малољетничка деликвенција.
Предсједница суда је истакла да имају одличну сарадњу са Управом полиције Одељењем безбједности Херцег Нови, као и са Центром за социјални рад.
Конференцији су присусутвовали начелник Одеељења безбједности Херцег Нови Драган Контић, који је такође као проблем истакао мањак кадра, који утиче на квалитетнију сарадњу те двије државне институције, као и представници Центра за социјални рад и невладиних организација.