Zbog aktuelnih slučajeva vršnjačkog nasilja u nekoliko crnogorskih škola, OŠ „Milan Vuković“ ove sedmice organizuje niz sastanaka sa roditeljima, kao i radionice sa učenicima u cilju prevencije nasilja i vandalizma, sa posebnim akcentom na ulogu roditelja u toj inicijativi.
Direktorica škole Mare Vujinović, smatra da roditelji treba da se uključe kao partneri škola u čitav proces prevencije, a ne samo kada je riječ o ocjenama ili izostancima.
– Zbog urgentnosti situacije, našli smo za shodno da se ciljano zakažu roditeljski sastanci sa temom prevencije nasilja i vandalizma, s tim što je poseban akcenat stavljen na ulogu roditelja na prevenciji nasilja i vandalizma – objašnjava ona.
Na radionicama će biti prisutne odjeljenske starješine i školski psiholog i pedagog, dok će na sastancima sa roditeljima uz odjeljenskog starješinu biti školski psiholog ili pedagog, odnosno ni jedan sastanak nije planiran bez prisustva nekoga iz psihološko-pedagoške službe.
– Ovo je samo početak novog poglavlja u radu škole, odnosno pojačanog nadzora nad svim učenicima koji ispoljavaju bilo kakve naznake, bilo kog oblika devijantnog ponašanja. Dakle, nije dobro da se nasilje dogodi, pa da ga onda prepoznajemo i rješavamo, nego je uputno da se prepozna i najmanja indicija i da se prevenira – navodi ona.
Vujinović je mišljenja da časove odjeljenske zajednice ne treba trošiti na pravdanje izostanaka, već ih pretvoriti u psihološke radionice sa učenicima.
– Čas odjeljenske zajednice upravo postoji kao čas koji je posvećen vaspitanju, na kojem trebam da se rade radionice, da se razgovara sa učenicima, da se detektuje zašto je neko dijete agresivno ili povučeno u sebe. Dakle, da se prodre u psihologiju ličnosti adolescenta ili djeteta, a nikako da se formalizuje čas odjeljenske zajednice kao čas statistike – kazala je ona.
U školi su u cilju prevencije nasilja i vandalizma organizovana dežurstva nastavnika, koji se za vrijeme malih i velikog odmora, kao i prije početka nastave, nalaze u hodnicima i dvorištu škole.