Међународни дан писмености који се ове године широм свијета организује под слоганом „Промовисање вишејезичног образовања: Писменост за међусобно разумевање и мир“, у ОШ “Илија Кишић” обиљежен је пригодним програмом.
Према ријечима професорице ЦСБХ језика и књижевности Тамаре Комар, програм је уприличен са жељом да се истакне значај образовања, али и укаже на проблем неписмености, прије свега функционалне.
-Писменост је привилегија која нам омогућава да стичемо и преносимо знање, уживамо у читању и писању, комуницирамо са великанима чија су дјела надживјела вријеме у којем су створена и што је веома важно – разговарамо, јер разговор је, како је написао Меша Селимовић, спона међу људима, казала је Комар.
Писмености у част, у ОШ „Илија Кишић“ уприличен је пригодан програм.
-Приказана је презентација Осми септембар, након чега је наша гошћа Бојана Вучуровић, библиотекарка Градске библиотеке и читаонице говорила о највећој тековини људске цивилизације – писму под називом „Ријечи лете, а записано остаје“. Услиједила је додјела диплома награђеним ученицима на конкурсу „Младост пише стихове 2024“ као и уручење истоимене збирке пјесама чија је промоција одржана 3. августа у Сарајеву. Имали смо и презентацију плаката на којима су ученици ријечју и сликом представили значај писмености, рекла је Комар.
Препоруке за читање припремила је ученица 9. разреда Татјана Вуковић која је своје најомиљеније књиге показала вршњацима.
-Било је занимљиво од Бојане чути топ листу наслова за дјецу и младе направљену на основу најчитанијих књига Градске библиотеке. Не само што ћемо је истаћи на зиду учионице, него ћемо је и користити при набавци књига за нашу школску библиотеку, истакла је Комар.
На крају програма ђаци су учествовали у квизу Како се пише/ зашто се каже, чиме су удружени игра и знање, али и језичка и дигитална писменост.