Prioriteti JP Morsko dobro ove ljetnje sezone na crnogorskom primorju su bezbjednost kupača, odnosno dobro organizovana spasilačka služba, zatim organizacija kupališta i stanje čistoće u zoni morskog dobra.
Rukovodilac službe za kontrolu Morskog dobra Srđan Radić priča za RTHN da stanje u Herceg Novom ove godine nije na zadovoljavajućem nivou.
– Prema rezultatima koji su nam stigli sa terena, nismo zadovoljni ni stanjem po pitanju spasilačke službe, ni po pitanju divljih objekata, kojih je izuzetno mnogo, zbog čega Herceg Novi izgleda kao vašarište. Nismo zadovoljni ni samom organizacijom kupališta, konkretno mislim na zauzetost plažnim mobilijarom – navodi on.
Radić pojašnjava pravila po kojima zakupci kupališta postavljaju plažni mobilijar.
– Ukoliko je u pitanju javno-porodično kupalište, naši korisnici dužni su da ne stavljaju plažni mobilijar na 50% površine koju imaju u ugovoru. Nažalost, kontrolom terena u većini slučajeva se dogodilo da to pravilo nije ispoštovano. Podsjećam da je ovo godina tendera, pa je ovo jedinstvena prilika da naši korisnici pokažu da su savjesni, da zaslužuju reference i da zaslužuju da normalno uđu u predstojeći tendersku godinu – ističe on.
Stanje je na terenu katastrofalno, kako navodi Radić, jer korisnici uprkos apelima, krše ugovorne obaveze.
Kada je riječ o spasiocima, Radić informiše da su na velikom broju kupališta oni angažovani kao konobari, pomoćno osoblje u restoranima i slično.
– To su tragikomične situacije kada dođemo na teren. Dešava se da nam kažu da imaju licence. Licence neće spasiti čovjeka koji se davi, samo spasilac koji treba da bude na spasilačkoj kuli, može da spasi život, sa time nema igre. Moramo uozbiljiti situaciju u podići je na ozbiljan nivo, makar morali zatvarati kupališta – kazao je on.
Radić je apelovao na nadležne organe, s obzirom da Morsko dobro nema upravnu nadležnost, da što savjesnije i bolje rade svoj posao na terenu.
Obilaskom terena, kako je kazao, evidentiran je veliki broj neformalnih objekata, poput kruški za udaranje, štandova za kokice i svega što obalu čini neatraktivnom, a što zapravo ne postoji kao kategorija.
Za 15 dana boravka ovde u Herceg Novom u naselju Topla 2 Parking servis je unakazio srpske turiste stavljanjem kandzi i nošenjem auta.I teresantno je to što kažnjavaju isključivo srpske turiste tj.automobile sa srpskim tablicama iako je recimo u redu prva 2-3 auta sa crnogorskim tablicama oni izvlače ovaj 3-4 sa srpskim.Posle 20 godina letovanja isključivo u Herceg Novom mogu sa sigurnošću da kažem NIKAD VIŠE