У Институту Игало око 3000 ноћења више него прошле године

Иако је у Институту „Др Симо Милошевић“ због блокаде рачуна каснила припрема, па и сам почетак љетње туристичке сезоне, према прелиминарним резултатима на крају августа биланс је за око 3000 ноћења и око 200 хиљада еура бољи него прошле године, док су актуелна дуговања око 24,9 милиона, од чега око 16 милиона дуга према држави, општини и јавним предузећима.

Извршни директор Зоран Ковачевић информише за РТХН да је због губитка Норвешког програма приходовано око 1,5 милиона мање, али да је током љета прва фаза била попуњена у капацитету у којем је било могуће обезбједити радну снагу, те да је на крају остварен позитиван резултат.

Зоран Ковачевић, извршни директор Института Игало

– Морам да нагласим да све то није довољно да доведе Институт до позитивног пословања, посебно када се има у виду да је од ове године кренула примјена коефицијената из Колективног уговора јавног здравства у обрачуну зарада наших запослених, што је на шестомјесечном финансијском извјештају довело до раста трошка за зараде у бруто износу од неких 700 хиљада еура, што знатно утиче да пословни резултати буду у негативном исказу – наводи он.

Потписивањем новог Колективног уговора и повећањем коефицијената обустављен је основ за тужбе радника, док дуговања варирају, прича Ковачевић.

– Крећу се неких 24,9 милиона еура, од тога је, у неким грубим прорачунима, 16 милиона према држави, државним предузећима, Општини и општинским предузећима. Остатак је према оним повјериоцима који нису у државном и општинском власништву. Од овог остатка од девет милиона еура, пет милиона се односи на бескаматну позајмицу мањинског акционара, који је помогао да се ослободи рачун Института, а око три милиона еура су повјериоци, односно различити добављачи – информисао је он.

Израда плана ресктруктурирања је у току, а у оквиру ових активности, које су повјерене Универзитету Црне Горе, Институт су до сада у више наврата посјетили професори Економског и Грађевинског факултета, једни се баве процјеном економских, други грађевинских параметара.

– Оно што очекујемо од плана реструктурирања је да он буде правовремен, како би ушао у наредну буџетску годину и да ће бити афирмативан, односно да ће подржати оно што сви у Институту мислимо, а то је да данас, поред велике имовине коју посједује, Институт располаже и са веома квалитетним производом који ће, уз унапређење смјештајних и осталих капацитета, бити веома конкурентан на међународном тржишту – казао је Ковачевић.

Прва фаза Института затворена је 19. септембра, пошто је због неповољних временских прилика сама љетња сезона скраћена, друга фаза се обично затвара од 25. децембра до почетка Празника мимозе, али ако ове године пословни разлози буду наметали другачију одлуку, менаџмент ће прибјећи ономе што је интерес пословног система ове здравствене установе, закључио је Ковачевић.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here