На сједници Управног одбора Удружења водовода Црне Горе, која је данас одржана у хотелу Плеј у Игалу, усвојен је Извјештај о раду за 2024. годину. Теме су биле и методологија одређивања цијена водоводних услуга и измјене и допуне Закона о комуналним дјелатностима, а одржана је и презентација београдске фирме GDI.
Како је за РТХН казао директор предузећа Водовод и канализација Херцег Нови, Боро Лучић, договор је да се сједнице Удружења одржавају наизмјенично на сјеверу, у централном дијелу и на југу државе, па је наш град домаћин након Жабљака.
-Данашња сједница је веома битна пошто смо усвајали извјештај Удружења о раду за прошлу годину, такође било је ријечи о методологији за одређивање цијена које ради Регулаторна агенција, као и о измјенама и допунама постојећег Закона о комуналним дјелатностима. Разматране су веома важне теме и врло је битно да ми, као носиоци тога посла у Црној Гори као Водоводи, имамо и своје мјесто у радним групама које је организовало министарство и Влада Црне Горе и да радимо заједно са другима на тим измјенама.
Сједница је послужила за трасирање даљих активности, али и као прилика за представљање београдска компаније „GDI Solutions“, која се бави израдом мрежа Географских информационих система, односно стратешких докумената, хидрауличких модела и математичких прорачуна.
-Ми управо радимо један софтвер чија је основа управо њихов cloud програм чији је GDI носилац и власник, иначе фирма која ради на четири континента и која је заиста мултинационална компанија. Управо сада их је и Удружење водовода изабрало, чак нисмо ни знали да ће доћи данас овдје, али врло је битно да се заиста види колико смо ми напредовали и то да ће Херцег Нови бити један од примјера за остале градове у Црној гори како треба да развијају своје предузеће у оним сферама о којима досада нико није размишљао а то је стратешки.
Предсједник Управног одбора Удружења водовода Црне Горе Милан Булатовић оцјењује данашњу сједницу као веома конструктивну, с обзиром на теме које су обрађене.
-Водовод Херцег Нови је на неки начин чак и авангарда у овом дијелу и јако нам помаже. Данас смо гледали презентацију једне екипе из Србије која је вама имплементирала GIS систем, што је изузетно значајно и видимо расположење од стране Херцег Новог да нам помогне како бисмо сви ми прихватили то нешто што је врло значајно у даљем пословању свих водовода.
Булатовић појашњава да су цијене водоводних услуга у Црној Гори порасле због неадекватне методологије креирања, коју користи Регулаторна агенција за енергетику.
-Када је Регулаторна агенција примјенила методологију о цијенама воде, сви смо ушли у велике проблеме. То је један зачарани круг који никако да се затвори, и на крају прошле године, нисам дефинитивно сигуран, али чини ми се да су само једно или два водоводна предузећа пословала са неким позитивним резултатом. Све остало су негативни резултати. Објашњење је да методологија није добра. Када је дошло до глобалне кризе која је изазвана пандемијом све цијене у Црној Гори отишле су, не горе него енормно горе, а цијена воде, гле дивног чуда, је застала или је падала.
Булатовић вјерује да ће Црна Гора ускоро добити нови Закон о комуналним дјелатностима, на задовољство свих чланова Удружења водовода, чему је значајан допринос дало и херцегновско предузеће.