U Herceg Novom 860 Ukrajinaca zatražilo privremenu zaštitu

NVO Građanska alijansa je u cilju efikasnijeg pružanja besplatne pravne pomoći licima iz Ukrajine, koji podnesu zahtjev za privremenu zaštitu u Crnoj Gori, kao i onima kojima je odobrena privremena zaštita, u septembru otvorila kancelariju u Herceg Novom.

Državljani Ukrajine koji su zbog rata došli u Crnu Goru i Herceg Novi, besplatnu pravnu pomoć mogu dobiti u kancelariji Građanske alijanse, koja je od septembra otvorena u Njegoševoj ulici.

Kako je za RTHN kazala pravna savjetnica u hercegnovskoj kancelariji Građanske alijanse, Vera Mihajlović, pravnu pomoć je za nepunih dva mjeseca zatražilo 110 državljana Ukrajine.

Pravna savjetnica u kancelariji Građanske alijanse, Vera Mihajlović

– Imamo podatak da je u opštini Herceg Novi 860 lica zatražilo zahtjev za privremenu zaštitu – navodi ona.

Pravni savjetnici pomažu državljanima Ukrajine prilikom prikupljanja dokumentacije za ostvarivanje prava na privremenu zaštitu.

– Postupak ostvarivanja privremene zaštite prilično je pojednostavljen. Punoljetnim licima je dozvoljeno da samo uz posjedovanje pasoša, kao ličnog identifikacionog dokumenta i popunjavanjem formulara u Ministarstvu unutrašnjih poslova, preda zahtjev. Maloljetnim licima potreban je i prevoz izvoda iz matične knjige rođenih na našem jeziku – objašnjava Mihajlović.

Besplatna pravna pomoć obuhvata i pomoć u podnošenju zahtjeva za JMBG, ali i ostvarivanje prava koja su regulisana Zakonom  o međunarodnoj i privremenoj zaštiti stranaca.

– Zakonom o međunarodnoj privremenoj zaštiti Crne Gore, pravo na privremenu zaštitu izbjeglicama podrazumjeva pravo na boravak, privremeni smještaj, rad, informisanje o svim pravima i obavezama, spajanje porodice, zatim pravo na ispravu i predavanje zahtjeva za međunarodnu zaštitu – navela je Mihajlović.

Državljani Ukrajine, kako je kazala glavna savjetnica u Građanskoj Alijansi Bar, Dušica Merdović, najčešće pravnu pomoć traže u primorskim gradovima.

Pravna savjetnica u Građanskoj Alijansi Bar, Dušica Merdović

– U Budvi je 1.507 lica podnijelo zahtjev za provremeni zaštitu, a u Baru 1.428. U Herceg Novom 860. To su tri grada gdje je ih je najviše. Nakon toga su Podgorica i Tivat gradovi koji prednjače u podnošenju zahtjeva – kazala je ona.

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, od početka primjene Odluke o privremenoj zaštiti do 31. oktobra podnijeto je 6.956 zahtjeva za privremenu zaštitu, dok je u periodu od 24. februara do 31. oktobra u Crnu Goru ušlo 79.069 lica iz Ukrajine.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here