U DOO Čistoća Herceg Novi iznajmljuju kontejner za prikupljanje kabastog otpada

Фото: Чистоћа

U preduzeću Čistoća Herceg Novi nabavili su četiri nova kontejnera od sedam kubika, koji su namijenjeni za kabasti otpad. Nakon ukidanja zabrane loženja na otvorenom i nastavkom gradnje na javnim površinama, sve je više kabastog otpada na javnim površinama.

Da ne bi gledali čestu sliku ovih dana da se kabasti otpad odlaže pored kontejnera, na šetalište ili druge javne površine, što ostavlja ružnu sliku, preduzeće Čistoća, pruža  mogućnost iznajmljivanja većih kontjenera, kazala je gostujući u emisiji Novsko popodne, PR Čistoće Radmila Perović:

Radmila Perović

-Sugrađanima pružamo novu mogućnost, da kabasti i drugi otpad nakon čišćenja bašti ili renoviranja stanova, odlažu u velike kontjenere od sedam kubika. Kontejner mogu iznajmiti za veće količine otpada. Molimo sugrađane da otpad propisno odlažu, a ne pored kontejnera za komunalni otpad i na drugim javnim površinama. Nudimo im mogućnost iznajmljivanja kontejnera  kod nas, navela je Perović.

Zainteresovani građani koji renoviraju stanove ili čiste bašte i imaju veće količine kabastog otpada mogu da se informišu putem Kol centra Čistoće  besplatnim pozivom na broj 19955.

– Služba Čistoće će doći na lice mjesta i postaviti na odgovarajuću lokaciju, kontejner za prikupljanje kabastog otpada. Nakon punjenja dogovoriće se kada će doći kamionom da isprazne kontejner. Uglavnom je riječ o dijelovima namještaja, odbačenoj bijeloj tehnici, starim dušecima, građevinskom šutu i drugim vrstama otpada, osvrnula se Perović.

Ona je podsjetila da je najveći problem  tokom ljetne sezone predstavljalo nesavjesno odlaganje otpada u međugraničnom pojasu.

– Problem je otpad između našeg graničnog prelaza Debeli brijeg i u Hrvatskoj  Karasovići. Riječ je o tome da su turisti u tranzitu najčešće ogromne količine hrane koju ne mogu da prenesu preko granice u Hrvatskoj, ostavljali pored puta u međugraničnoj zoni. Dodatni problem je nemogućnost prolaska kamonima Čistoće do tog mjesta zbog  ogromnih gužvi i vozila koja su se protezala do petlje i Igala, podsjetila je Perović.

Kamioni Čistoće u većini slučajeva, nisu mogli da priđu deponiji otpada na tom području:

– Radnike smo vozili bukvalno na motoru, da bi prišli deponiji kako bi je uklonili, dok se ne napravi neka situacija da kamion može da prođe, kada je manja frekvencija saobraćaja. To se dešavalo i na graničnom prelazu Kobila, ali u manjoj mjeri jer nije tolika frekvencija saobraćaja jer ih manje ide na tu stranu prema hrvatskom graničnom prelazu Vitaljina. Ne zna se kako taj problem riješiti. Prvenstveno što stvara ružnu sliku svakom turisti ko prolazi tim putem. Prvo što naiđe kada prođe hrvatsku granicu je upravo pogled na taj otpad pored puta, navodi Perović.

Otpad se ne nalazi samo pored puta u međugraničnoj zoni, već se baca i niz padine što otežava radnicima da priđu deponiji smeća:

– To je jedan od alarmantnih problema, za koji se mora da nađe način kako da se  riješi u budućnosti.

Uopšte, je problem saobraćaja i nemogućnosti prilaska kamionima određenim  kontejnerskim mjestima. Problem predstavlja i ogromna količina smeća, odložena pored kontejnera i puta, tako da se automatski moraju povuči radnici sa drugih reona. Svi oni imaju svoja radna mjesta za koja su zaduženi, gdje mogu da izlaze i čiste. U ovakvim situacijma remeti se red u održavanju čistoće grada, jer naprimjer, moraju da se povuku radnici iz  Igala, centra grada ili Škvera da bi išli da čiste na drugim mjestima, gdje ne bi trebalo da se dešavaju pojave nesavjesnog odlaganja otpada. Upravo smo prebacivanjem radnika, uspjeli da se pokupi sav otpad i da sve funkcioniše na pravi način, kazala je Perović.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here