У свим градовима Црне Горе у посљедње двије седмице биљежимо пад броја заражених и то за 33 одсто. Ипак, посебан опрез се савјетује грађанима Тивта, Котора, Херцег Новог, Будве, Цетиња и Подгорице јер је у овим општинама стопа оболијевања и даље висока, казао је директор Института др Игор Галић.
-У посљедње двије седмице у паду је и број преминулих за преко 40 одсто. Од укупног броја преминулих, невакцинисани, нажалост, чине преко 75 одсто. То све значи да вакцине, како од почетка упорно понављамо, у највишем могућем проценту штите од најтежих посљедица. Позивамо грађане који су без одлагања, међу првима, током прољећа одлучили да се заштите да сада добију трећу дозу. Прави је тренутак за оне који су ревакцинисани у мају, јуну, јулу и августу да добију бустер дозу и сигурније “уђу” у празнике, казао је Галић.
Захваљујући донацији Народне Републике Кине, ИЈЗЦГ је у сарадњи са Министарством здравља и КЦЦГ, покренуо кампању “Не тражите лијек на интернету, вјерујте медицини”.
У Црној Гори, до сада, најмање заштићени су они који највише оболијевају – грађани до 40 године. О њима не морамо знати све, али засигурно знамо да су у огромном проценту присутни на друштвеним мрежама гђе ћемо их ми и срести. Пратили смо њихове ставове и на основу њих формирали и циљне групе и кључне поруке. Желимо да станемо на крај заблудама које се као пожар шире интернетом. Пошли смо од онога што се прича и дошли до истих одговора. Носиоци наше кампање су угледни црногорски љекари, казао је Галић.
Од укупног броја тренутно обољелих од корона вируса, чак њих 90 одсто не захтијева болничко лијечење јер је њихово опште стање добро, казала је директорица Клиничког центра Љиљана Радуловић.
-Биљежимо пад броја пацијената који се налазе у болницама. У посљедње двије седмице, тај број је мањи за 40 одсто. У Црној Гори је 5. децембра било хоспитализовано 305 особа. Данас, 21. децембра их је 171, казала је Радуловић.