Turizmu neophodna pravovremena statistika

Фото: Привредна комора

Odbor udruženja ugostiteljstva i turizma organizovao je okrugli sto na temu “Turistička statistika“. Sekretarka Odbora Sanja Marković kazala je da su odvijanje ovogodišnje turističke sezone pratile oprečne informacije o efektima turizma.

Prihodi od turizma se objavljuju na bazi procjene Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma i Platnog bilansa CBCG, a turistički promet na osnovu preliminarnih podataka lokalnih turističkih organizacija. Takva situacija umanjuje značajnu pozitivnu ulogu koju turizam ima u crnogorskoj ekonomiji. Turistička statistika dostupna u realnom vremenu i pravovremene analize zasnovane na zvaničnim podacima, su osnov donošenje validnih zaključaka o prirodi i kretanju turističke potražnje u nacionalnim ekonomijama – istakla je Marković.

Generalna direktorica Direktorata za razvojne politike u turizmu, Aleksandra Gardašević Slavuljica, istakla je da je neophodno imati snažnu statistiku u sistemu, kako bi se donosile dobre poslovne odluke.

Tren u savremenom turizmu je jasan: samo kvalitetni statistici podaci obezbjedjuju dugovorčno kvalitetne odluke u sektoru. Dobri podaci značajno bi pomogli pri odabiru strateških tržišta, definisanju adekvatnih marketinških kampanja i ciljnih grupa.Jedan od pokazatelja uspješnosti razvoja turističke destinacije je turistički promet, izražen u noćenjima, i prilikom definisanja navedenog, neophodna je ažurnost, efikasnost i tačnost statističkih podataka – istakla je Slavuljica Gardašević.

Ona je predstavila i sugestije koje je UNWTO dala na Izvještaj o statistici u crnogorskom turizmu, kazavši da su u njemu uočeni brojni nedostaci koji se uglavnom odnose na podatke o turistima u netržišnim oblicima smještaja.
– Ove informacije uglavnom prikuplja granična policija u zemlji, aerodromi i kruzeri, ali je neophodno poboljšati ovaj vid evidencije sa aspekata međunarodnih dolazaka turista – kazala je ona, dodavši da prikupljanje podataka mora biti efikasnije, jer je proces prilično spor.

Osim noćenja, potrebni su nam i dodatni podaci, kao što su razlozi dolaska i prosječan boravak turista, te njihovi troškovi.
-Ako definišemo glavni razlog njihovog dolaska u Crnu Goru, onda možemo dati i značajan input Nacionalnoj turističkoj organizaciji kako da definiše svoje marketinške promotivne kampanje i ka kojim ciljnim grupama – istakla je Slavuljica Gardašević.
Dodala je da je neophodno da imamo jedinstveni online sistem sa statističkim podacima i studijama.

Ernad Kolić načelnik poslovnih statistika MONSTAT, istakao je da je od izuzetne važnosti implementacija satelitskih računa u turizmu I stvoriti jedinstven informacioni sistem koji bi povezao sve lokalne turističke organizacije u Crnoj Gori, MUP, MONSTAT, NTO, lokalne sekretarijate, Upravu prihoda i carina, te Upravu za nekretnine.

Kolić je rekao da bi bilo dobro pokušati sa implementacijom e-visitora, po uzoru na Hrvatsku, ali u skladu sa našim prilikama i zakonskim okvirom, ističući da su u stalnoj komunikaciji sa njima kako bi se našao najbolji modalitet za njegovo korišćenje.

Lucija Rudež i prof. dr Siniša Tomić predstavili su model e-visitora i podijelili iskustvo Hrvatske u njegovoj implementaciji.

Oni su pojasnili da eVistor predstavlja informacioni sistem za prijavu i odjavu turista, te da bi ga koristili, fizičke i pravne osobe koje djeluju kao pružaoci usluga smještaja (iznajmljivači), treba da imaju samo računar ili mobilni uređaj s internet vezom. Posavjetovali su crnogorske kolege da nije dobro kopirati hrvatsko rješenje, već treba uvažiti specifičnosti našeg turizma. Novi sistem biće prihvatljiv privredi ako bude doprinosio manjim troškovima poslovanja i uštedi vremena – naveli su oni, dodajući da svoj uspjeh E-visitor duguje u značajnoj mjeri povezanošću sa sistemima drugih institucija, poput policije.

Nikola Milić, Kasa Del Mare, izrazio je uvjerenje da će nakon ovog okruglog stola svijest crnogorskog turizma biti promijenjena u odnosu na to koliko je kvalitet značajniji od kvantiteta.

Kod nas se još više pridaje važnosti kvantitetu. Crna Gora treba da mijenja svijest ako se želi razvijati kao destinacija luksuznog turizma gdje je kvalitet najbitniji – rekao je on, dodajući da je potrebno uključiti privredu u radnu grupu koja će doprinijeti boljoj statistici u turizmu.

Naglašava da eVisitor nije program koji će da nam riješi poslovanje na crno, već se mora povećati broj turističkih inspektora. Takođe, neophodno je edukovati ugostitelje i hotelijere kako bi koristili savremene servise za unapređenje poslovanja.

Biljana Sotirovski iz Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma smatra da će sistem evidencije u narednom periodu biti unaprijeđen. Duška Pavićević, NTO, ističe da je već nekoliko godina jasna potreba razvijanja novog informacionog sistema te se nada koracima u tom pravcu. Dragan Dašić, MUP, ukazao je neusklađenost termina turista u različitim zakonima, navodeći da se tako evidentiraju i stranci na privremenom boravku i radu, kojima je ove godine izdato 40.000 dozvola.
Sanja Marković smatra da je potrebno pojednostaviti registraciju privatnih izdavoca smeštaja kako bismo imali veći broj prijavljenih pružalaca ove usluge. Ivana Gajović, hotel „Ramada“, navodi da su podaci „žila kucavica“ za bilo koju vrstu planiranja. Ivan Komatina, UPIC, ukazao je na problem nepovezanosti RB90 i Centralnog turističkog registra, što je potrebno otkloniti. Nataša Dević iz ZZZCG komentarisala je potrebu praćenja zapošljavanja u realnom vremenu, ističući da poslodavci kasne sa prijavom zaposlenih.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here