У оквиру пројекта “Економско оснаживање жена Боке” који спроводи НВО Маре Маре, десет жена из рањивих категорија добило је прилику да кроз очување традиционалног заната креира своју будућност. Кроз специјализоване радионице, учеснице усвајају технику црногорског златовеза – препознатљивог веза који има значајно мјесто у културној баштини Црне Горе. Ова техника постаје основа И за израду уникатног накита, при чему се мотиви златовеза преносе на наушнице, прстење и привјеске, спајајући насљеђе и савремени дизајн.
Накит који настаје у оквиру овог пројекта носи причу о традицији, креативности и истрајности. Сваки ручно израђени комад представља спој прошлости и будућности, а истовремено је симбол снаге и упорности жена које граде свој пут ка економској независности.
Накит је један од најстаријих облика изражавања људске креативности и идентитета. Његова историја сеже уназад хиљадама година, а кроз вријеме је имао различите сврхе – од статусног симбола и религијског значаја до личног украса и средства трговине.
Најранији накит потиче из периода палеолита , прије око 100.000 година,, када су људи правили украсе од шкољки, костију, зуба животиња и каменчића. Ови предмети су често служили као амајлије или симболи моћи унутар племена.
Данас, накит спаја традицију и савремени дизајн, а ручно израђени комади, попут оних инспирисаних црногорским златовезом, представљају спој прошлости и модерног израза. Кроз пројекте попут “Економско оснаживање жена Боке”, традиционалне технике добијају нову вриједност, а жене стичу прилику да кроз овај древни занат граде сигурнију будућност.
Осим савладавања занатских вјештина, полазнице пролазе и обуку из предузетништва, која им омогућава да стекну неопходна знања за покретање властитог бизниса у области ручне израде и продаје накита. На тај начин, пројекат не само да доприноси очувању културног идентитета Црне Горе, већ женама пружа прилику за економску самосталност и сигурнију будућност.
Једна од активности пројекта јесте и успостављање снажније сараднје између културних институција, локалних самоуправа и привредника у Боки, како би жене из рањивих категорија имале дугорочну подршку у свом раду.
Пројекат “Економско оснаживање жена Боке” је подржан је кроз пројекат „У право вријеме- Подршка заштитницима/ама људских права и ОЦД у области промоције људских права и развоја демократске политичке културе“ који реализују невладине организације Јувентас , Хелп-Хилфе зур Селбстхилфе , Центар за мониторинг и истраживање-ЦеМи , Квир Монтенегро и Отворени центар Бона фиде,који финансира Делегација Европске уније кроз програм Европски инструмент за демократију и људска права за рну 20228(ЕИДХР)-цтр.438-535, а кофинансира Министарство јавне управе Црне Горе.
Контакт особа за више информација: Дубравка Раичевић [email protected]