Тендер за реконструкцију постројења почетком октобра

Постројење за третман отпадних вода

У Управи за капиталне пројекте, одржан је састанак са представницима Друштва за изградњу водоводне и канализационе инфраструктуре Херцег Нови, на којем је било ријечи, о термину и условима расписивања тендера за реконструкцију постројења за пречишћавање отпадних вода, у вриједности око 5 милиона еура.

Према ријечима директора Друштва за изградњу водоводне и канализационе инфраструктуре Милана Зарића, на састанку су присуствовали чланови тендерске комисије, које је именовала Управа за капиталне пројекте:

Милан Зарић

– Они су нас и даље игнорисали, јер у комисији нема члана из Херцег Новог. На старту, у мају смо им дали наше предлоге за два члана те комисије. Ми инсистирамо на томе, да инволвирамо наш план реконструкције постројења, међутим, до данас до тога није дошло. Мало је нелогично да о нама одлучује онај, који мање познаје ситуацију код нас. У питању је поступак око идејног пројекта,односно, пројектног задатка. Очекујемо да ће за неколико дана стићи предлог њиховог пројектног задатка, који ће бити усаглашен са нашим и да ћемо пронаћи једну средину. На састанку колегијума кабинета предсједника Општине, донијеће се одлука, којом ћемо инсистирати на члану тендерске комисије, информише он.

Зарић категорично тврди да се за одређивање члана комисије и надзора мора консултовати Општина Херцег Нови, која има лоша искуства из прошлости са извођачем колектора и постројења, као и надзора над извођењем радова.

Истиче да постоји начелан договор, да се убрза цијели процес око тендерске процедуре.

– Уколико се тако уради, од првог октобра би се могло очекивати објављивање тендера. Дошли смо до закључка да они дају услове пројектног задатка, у смислу дораде, да се неке ствари избаце или умање. Ми смо тражили да право учешћа на овом тендеру имају компаније, које су већ изводиле радове на постројењима комуналних отпадних вода, наводи Зарић.

Он указује да имају у виду најмање три компаније са референцама, које би могле да одраде захтјеван посао комплетне реконструкције постројења:

– По нашим истраживањима имамо три, четири солвентне компаније, које су радиле у земљама окружења и те послове добро одрадиле. На тај начин би избјегли неке компаније, за које никада нисмо чули и које би се упустиле у један такав процес, као што смо имали са компанијом Мас/Гинташ, која је изградила постројење и оставила недовршено. Други проблем је што нећемо имати сопствени надзор, имаћемо интерни  за који ће конкурс расписати Управа за капиталне пројекте. Надамо се да неће да буде иста прича, која се догодила 2012. године, са колектором и постројењем, када су почели радови, а ми се апсолутно ништа нисмо питали, подсјећа Зарић.

Он категорично тврди да се за одређивање члана комисије и надзора мора консултовати Општина Херцег Нови, која има лоша искуства из прошлости са извођачем колектора и постројења, као и надзора над извођењем радова:

– Ми то не можемо дозволити, итекако ћемо се питати. То да неко дође овдје и да ради шта он хоће, неће моћи. Мораће да буде максимална сарадња, да буде обострана толеранција и међусобно уважавање. Најгора могућа комбинација би била  да то буде надзор, који никада није овдје био и није упознат са ситуацијом. Морамо да имамо сопствени интерни надзор, састављен од искусних инжењера, који су радили на изградњи постројења у окружењу, истиче Зарић.

Он очекује да ће правним процесима изнаћи начин да се санкционишу ранији извођачи и надзор, њемачка компанија Далем, коja je довелa до вишемилионских штета због нестручног извођења радова на колектору и постројењу.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here