За увођење стечаја у Вектра Боку искључиво је надлежан судија Немања Поповић, који ће одлучити да ли су испуњени услови за тај процес, док ће конкретни разлози бити наведени у одлуци Привредног суда.
Законски не постоји могућност одлагања доношења одлуке о стечају, те у случају прекорачења рока, судија о разлозима мора обавијестити предсједника суда Младена Грдинића, саопштено је Вијестима из Привредног суда.
Пореска управа је 20. априла 2021. године том суду поднијела предлог за отварање стечајног поступка над Вектра Боком, због кршења плана реорганизације. Поступак је у потпуности спроводен и преостало је да судија Поповић донесе одлуку.
Власник Елена групе, Данило Матијашевић, чија компанија је почетком априла постала власник 33% акција Вектра Боке, плативши за то 350.000 еура, сматра ће Привредни суд ове седмице увести стечај у Вектра Боку.
Матијашевић је апеловао на Грдинића и Поповића да то не чине јер ових дана планира да уплати 1,3 милиона еура за доприносе. Он је додао да ће до краја године уплатити и 600.000 ЕУР за плате, а држави по основу дуга укупно 7 милиона.
Вијести су питале Привредни суд да ли ће одложити наводну одлуку о увођењу стечаја, како би Матијашевић успио да уплати најављени новац.
– У овом тренутку се не може говорити о томе да ли Привредни суд планира да уведе стечај. Такви планови и не могу да постоје, већ је у искључивој надлежности поступајућег судије да одлучи да ли су испуњени услови за отварање стечајног поступка, а разлози у том правцу ће бити предочени у одлуци коју ће суд донијети – навели су из Суда
Они су појаснили да закон о стечају не прописује могућност одлагања доношења одлуке о предлогу за отварање стечајног поступка, већ рок у којем се мора одлучити. У случају прекорачења рока, судија је дужан да о разлозима обавијести предсједника суда.
– У случају отварања стечајног поступка, радници који пријаве потраживања ће, као и остали повјериоци чија потраживања буду основана, моћи да намирују потраживања из средстава добијених уновчењем стечајне масе, у складу са приоритетима које намећу исплатни редови и износа средстава стечајне масе – казали су из Привредног суда.
Они су додали да тренутно немају податке о укупним и појединачним дуговањима Вектра Боке, те да ће то знати тек у случају отварања стечаја, на основу подношења пријава потраживања стечајних и разлучних повјерилаца.
Пореска управа је у септембру предала и допуну предлога, којим су тражили да дуг са милион нарасте на око пет милиона еура, али то Поповић није прихватио на закључном рочишту, крајем октобра.
Трећину акција Вектра Боке у априлу је купила Елена гроупа, док је остатак у власништву бивше компаније Драгана Брковића Вектра Монтенегро, која је у стечају од почетка 2021. године.
Ванредна Скупштина акционара компаније Вектра Бока је средином јуна именовала и нови Одбор директора, у којем су сада Радован Самарџић, Владимир Човић и Данило Матијашевић. Из Одбора су тада једногласно разријешени Драган и Бојан Брковић, као и члан управе Милић Поповић.
Извор: Вијести