Црна Гора је припремила Стратегију за смањење ризика од катастрофа за период 2025-2030, која се ослања на иновативне методе и наглашава одрживи развој, родну равноправност и климатске промјене, уз изузетно детаљан и свеобухватан приступ усмјерен ка будућности. То је порука са другог консолидационог састанка поводом израде Стратегије за смањење ризика од катастрофа 2025-2030, који је организовао Директорат за заштиту и спашавање Министарства унутрашњих послова.
Представница Канцеларије Уједињених нација за смањење ризика од катастрофа, Александрина Мавродиева, казала је да им је било задовољство сарађивати са Владом Црне Горе у координацији активности везаних за израду Стратегије за смањење ризика од катастрофа.
-Радили смо с тимом од 11 експерата из академске заједнице, са националног и локалног нивоа, који су долазили из различитих сектора. Процес евалуације одвијао се у двије фазе – прва фаза процјене односила се на почетну верзију документа, док је неколико мјесеци касније спроведена друга фаза. У том периоду остварили смо значајан напредак у квалитету документа, казала је Мавродиева.
Појаснила је да се разлика између прве и нове верзије Стратегије огледа у чињеници да нова верзија садржи изузетно детаљан и свеобухватан Акциони план, који јасно дефинише све циљеве, активности и носиоце тих активности.
-Стратегија се значајно разликује од традиционалних приступа, јер је усмјерена ка будућности и интегрише модерне принципе, попут родне равноправности, као и рјешења заснована на природним ресурсима, уз посебну пажњу на рањиве групе, навела је Мавродиева.
Оцијенила је да је Стратегија прецизно написана, уз јасне референце на релевантне регионалне и међународне документе, попут СЕНДАИ оквира, Паришког споразума, Агенде за одрживи развој Уједињених нација, као и захтјева Европске уније у процесу придруживања Црне Горе.
-Црна Гора сада посједује кохерентну и свеобухватну Стратегију за смањење ризика од катастрофа за наредни период. Овај стратешки документ, на којем су радили представници различитих сектора, укључујући невладине организације и државне институције, задовољава све потребе модерних стратешких докумената, истакла је Мавродиева.
Члан радне групе за израду Стратегије, Чедо Калуђеровић казао је да је документ упућен Генералном секретаријату Владе на мишљење.
-Већ сљедеће недјеље очекујемо позитивне реакције и надамо се да ће Влада убрзо након тога усвојити Стратегију, рекао је Калуђеровић.
Према његовим ријечима, радна група је интензивно радила на овом пројекту од почетка године.
-Посебан допринос у изради Стратегије дали су представници Канцеларије Уједињених нација за смањење ризика од катастрофа. Експерти су пружили значајан осврт на предложени документ, а задовољство нам је што смо имали прилику да сарађујемо са њима, навео је Калуђеровић.
На догађају је саопштено да Стратегија обухвата 112 конкретних активности, повезаних са СЕНДАИ оквиром, глобалним планом за смањење ризика од катастрофа до 2030. године.
Истакнуто је да су за документ добијена позитивна мишљења од свих надлежних државних органа, осим Министарства финансија и Генералног секретаријата Владе, чија се мишљења очекују ускоро.
-Након што Влада усвоји документ слиједи процес штампања и превођења, а Европска комисија је додатно обавезала Црну Гору да изради и комуникациони план како би јавност била адекватно информисана о свим корацима. Овај документ представља круну досадашњег рада на смањењу ризика од катастрофа.
С поносом можемо рећи да смо међу лидерима у региону, саопштено је на састанку.
Један од услова постављених од стране Генералног секретаријата Владе био је да се у стратешком документу јасно прикаже колико активности се односи на родну равноправност.
-Циљ је створити синергију између три кључне међународне политике: одрживог развоја, смањења ризика од катастрофа и борбе против климатских промјена. Што се тиче буџета, предвиђено је укупно 76 милиона еура за реализацију свих активности током шест година. Од тог износа, 25 милиона еура биће издвојено из државног буџета, док ће три милиона еура бити обезбијеђено из буџета јединица локалне самоуправе. Остатак, око 48 милиона еура, планира се повући из фондова Европске уније и других међународних извора, појашњено је на састанку.
Најављено је да је представљање Стрaтегије планирано за Европски форум за смањење ризика од катастрофа, који ће бити одржан у Будви од 6. до 8. новембра ове године, на којем се очекује присуство више од 550 учесника, укључујући 430 страних гостију.
На овом догађају, Црна Гора ће представити своју нову Стратегију и нагласити свој пионирски статус у овој области.
Извор: ПР центар