Стање безбједности саобраћаја у Црној Гори незадовољавајуће

(Фото: Медиа Биро)

У Црној Гори је током прошле године у саобраћају страдало 75 људи, за троје мање него годину раније, издат је 125.531 прекршајни налог‚ што је увећање од 8,3% и укупно је поднесено 17.988 прекршајних пријава, па је стање безбједности саобраћаја незадовољавајуће, оцијенио је на конференцији за новинаре Управе полиције начелник полицијског Одсјека за безбједност друмског саобраћаја Илија Јањушевић.

Он се осврнуо на посебно угрожену категорију возача, а ријеч је људима млађе старосне доби.

Илија Јањушевић, начелник полицијског Одсјека за безбједност друмског саобраћаја (Фото: Медиа Биро)

– Имамо у последње вријеме, односно последњих година повећан број возача старосне доби до 35 година који нам, нажалост, смртно страдају у саобраћајним незгодама. Апеловао бих на све те учеснике у саобраћају да се придржавају саобраћајних прописа, да своје способности или жељу за истицањем никако не доказују кроз управљање возилом неприлагођеном брзиномм, управљањем под дејством алкохола, психоактивних супстанци већ да то раде на неки други начин – истакао је он.

Јањушевић је апеловао и на друштвену заједницу и подорице да утичу на своју дјецу да се одговорно понашају у саобраћају, као и на све учеснике да користе сигурносне појасеве, који могу спасити живот.

Када је ријеч о резултатима службеника саобрачајне полиције, Јањушевић наводи да је повећан број санкционисаних возача.

-Укупно смо издали 125.531 прекршајни налог током 2024. године‚ што је повећање од 8,3% у односу на претходни период и имали смо укупно 17.988 поднијетих прекршајних пријава. Дакле, резултати рада саобраћајне полиције су на добром нивоу и са тог аспекта можемо бити задовољни, иако су постигнути са минималним бројем службеника саобраћајне полиције – информисао је Јањушевић.

Безбједност саобраћаја надлежност је више државних институција, али и друштвене заједнице, поручио је Јањушевић.

– Влада Црне Горе је донијела Стратегију побољшања стања безбједности у саобраћају за период 2023.-2030. у којој су наведени сви чиниоци друштва, од државних органа, невладних организација и свих који доприносом треба да унаприједе и помогну Управи полиције да стање безбједности саобраћаја подигну на виши ниво – казао је он.

Јањушевић је апеловао на све друштвене чиниоце да учине што више како би се стање безбједности саобраћаја поправило, посебно Министарство просвјете, као и Судове за прекршаје да ажурно и адекватно изричу санкције починиоцима у прекршајима, док ће службеници Управе полиције превентивним дјеловањем покушати са утичу на учеснике у саобраћају да поштују законске прописе.

Извор: Медиа Биро