Srednji medicinski i nemedicinski kadar traži povećanje koeficijenta

Sindikat zdravstva Crne Gore najavio je protest pod sloganom „Za očuvanje zdravstvenog sistema“, u četvrtak 3. jula na Trgu Vektre u Podgorici. Prostest će, kako se čulo na konferenciji za novinare, održati zbog nepravednih obračuna zarada srednjem medicinskom i nemedicinskom kadru, koje su 10 odsto niže od ostalih u državi.

Kako je kazao predsjednik sindikata zdravstva Vladimir Pavićević od Ministarstva zdravlja traže povećanje koeficijenta medicinskim sestrama i tehničarima sa 6,58 na 7,50.

– Zarade medicinskih sestara i tehničara su deset odsto po koeficijentu niže od svih ostalih u državi sa istim nivoom kvalifikacija. Mlada medicinska sestra koja završi srednju medicinsku školu i zaposli se u bilo kojoj zdravstvenoj ustanovi u Crnoj Gori po koeficijentu ima zaradu koja je 540 eura. Smatramo da najniži koeficijent za srednji kadar mora biti 7,50, a drugi koeficijenti taksativno za viši kadar, visoke medicinske sestre i ostale struke da se proporcionalno uvećaju. Sa koeficijentom 7,50 plata medicinske sestre sa 20 godina radnog staža će biti 660 eura. To tražimo kao hitnu mjeru i da stupi na snagu od prvog septembra, istakao je Pavićević.

Predsjednica Sindikalne organizacije Instituta za javno zdravlje Biljana Popović Kolašinac istakla je da su iz trenutnog Granskog kolektivnog ugovora proistekle samo razlike među zaposlenima u oblasti zdravstva.

– Godinama postavljamo pitanja da li jedan isti sistem može jedne radnike vrednovati, a druge ignorisati. Takođe se godinama pitamo da li stručnost, odgovornost, trud i rad srednjeg medicinskog i nemedicinskog kadra vrijedi jednako kao svaki drugi segmenat zdravstvene zaštite. Ignorisanjem naših dopisa i zahtjeva u rješavanju ovog problema Ministarstvo zdravlja i Vlada jasno stavljaju do znanja da njihov rad nije vrijedan. Ne tražimo privilegije, tražimo pravdu, poštovanje i priznanje za rad koji svakodnevno spašava, njeguje i štiti tuđe živote, kazala je Popović Kolašinac.

Predsjednica Nezavisnog sindikata Kliničkog centra, Ratka Prodanović, izrazila je zabrinutost zbog dugogodišnjeg zapostavljanja zdravstvenih radnika naglasivši da su njihovi zahtjevi temeljni i dobro promišljeni.

– Medicinske sestre, tehničari, farmaceuti, fizioterapeuti, nemedicinski radnici već godinama predstavljaju temelj zdravstvenog sistema, ali se to nije adekvatno odrazilo u reformama koje su ih tretirale kao statističku kategoriju. Kroz programe Evropa sad 1 i 2 blaga povećanja zarada od šest do osam procenata i pored javno naglašenih reformskih ciljeva nisu ispratila odgovornost i svakodnevni teret koji ovi radnici podnose. Naš cilj nije sukob, već partnerski odnos koji vraća povjerenje i osigurava dostojanstvene uslove rada za sve koji brinu o zdravlju građana, navela je Prodanović.

Predstavnica specijalne bolnice za plućne bolesti „Dr. Jovan Bulajić“, Stana Labudović, ukazala je na specifične rizike sa kojima se radnici u zdravstvu svakodnevno susreću, uključujući izloženost bolestima poput tuberkuloze i negativnim efektima citostatika i zračenja.

Protest Sindikata zdravlja Crne Gore pod sloganom „Za očuvanje zdravstvenog sistema“, biće održan 3. jula na Trgu Vektre u 15:30.

Izvor: Mediabiro

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here